Do kiedy rolnicy muszą złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu na 2023 r.?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do kiedy rolnicy muszą złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu na 2023 r.?

27.01.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Aby pomóc rolnikom w uporaniu się ze skutkami kryzysu energetycznego, rządzący zadecydowali, że ta grupa zostanie objęta preferencyjnymi warunkami przy płaceniu za prąd. Jednak ulgi nie są przyznawane odgórnie i należy złożyć specjalny wniosek. Do kiedy należy to zrobić?

Jakie są limity zużycia prądu dla rolników?

Rolnicy są jedną z grup, które zostały objęte ustawą „O szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”. To właśnie dzięki temu dokumentowi możliwe będzie płacenie niższych rachunków za prąd w 2023 roku. Ceny energii zostaną bowiem zamrożone na poziomie tych z ubiegłego roku. Ustalono je na poziomie 693 zł/MWh

Grupy, które zostały objęte preferencyjnymi warunkami, jeśli chodzi o rachunki za energię elektryczną, muszą jednak spełnić określone warunki. Główny z nich to zmieszczenie się w limicie zużycia prądu. Limity te wynoszą odpowiednio: 

  • 2 MWh (2000 kWh) dla gospodarstw domowych,
  • 2,6 MWh (2600 kWh) dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3 MWh (3000 kWh) dla rolników i rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.
r e k l a m a

Jakie dokumenty trzeba złożyć żeby zapłacić mniej za prąd? 

Kolejny warunek, który należy spełnić, to złożenie wniosku wraz z kompletem odpowiednich dokumentów. Nie muszą tego robić zwykłe gospodarstwa domowe. Zainteresowani rolnicy powinni jednak złożyć oświadczenie u swojego dostawcy energii elektrycznej – wzory takich oświadczeń są dostępne na stronach internetowych PGE, Tauronu, Energi itd. Dokument można złożyć drogą tradycyjną lub elektroniczną

To jednak nie koniec. Rolnicy muszą bowiem dostarczyć także zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego. Konieczna będzie kopia decyzji dla gruntów, na których umiejscowione są prócz budynku mieszkalnego inne obiekty, które mają instalacje korzystające z energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego.

Dla innych gospodarstw domowych wymagane są następujące dokumenty:

  • ważna Karta Dużej Rodziny – odbiorca uprawniony podaje numer Karty Dużej Rodziny i załącza jej kopię,
  • w przypadku osoby niepełnosprawnej – oświadczenie, iż w skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Nie trzeba dołączać kopii takiego orzeczenia.

Do kiedy trzeba dopełnić formalności żeby płacić mniej za prąd?

Aby skorzystać z preferencyjnych warunków opłacania energii elektrycznej, czyli cen z 2022 roku, rolnicy muszą złożyć oświadczenie i dostarczyć komplet dokumentów swojemu dostawcy prądu do 30 czerwca 2023. 

 
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy nadchodzące mrozy zaszkodzą oziminom?

Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach będzie mroźnie. Opady śniegu i wiatry w końcu trochę odpuszczą, pojawią się także przejaśnienia. Ale w weekend pogoda nadal będzie bardzo dynamiczna. Uważajcie na oblodzenia. Czy rolnicy mogą mieć powody do zmartwień?

czytaj więcej
Pogoda

Kiedy zawita do nas wiosna?

Chodzi właściwie o jej pierwsze zwiastuny i tzw. zaranie, które w Polsce wyznacza się na podstawie zakwitania leszczyny pospolitej i podbiału pospolitego.

czytaj więcej

Biogazownie rolnicze pomogą zwiększyć zyski rolnikom hodującym zwierzęta

Biogazownia rolnicza poprawia życie ludziom na wsi. Tak uważa Karol Janas, u którego funkcjonuje ona od ponad półtora roku. – Produkcja zwierzęca wiąże się z uzyskiwaniem obornika i gnojowicy, które mogą być uciążliwe, natomiast biogazownia nie tylko przekształca je w bezwonne, bardziej przyswajalne nawozy, ale jednocześnie stają się one źródłem energii i ciepła, tak obecnie potrzebnego mieszkańcom wsi – twierdzi rolnik z Brudzewa pod Kaliszem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)