Czy spadkobierca może liczyć na odziedziczenie dopłat do materiału siewnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy spadkobierca może liczyć na odziedziczenie dopłat do materiału siewnego?

28.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

Odziedziczyłem gospodarstwo rolne po moim wuju na podstawie testamentu. Wuj złożył wniosek o dopłaty do materiału siewnego. Teraz ja jako spadkobierca złożyłem wniosek o ich wypłatę, ale jest z tym problem. Czy dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny przysługują spadkobiercy?

Czy spadkobiercy przysługują dopłaty odziedziczone wraz z gospodarstwem?

Sprawa wypłaty dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przyznawanych na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych w przypadku śmierci właściciela nie jest oczywista. Dlatego w przypadku odmowy warto skorzystać z odwołania i potem ewentualnie wnieść skargę do sądu administracyjnego.

r e k l a m a

Czy dopłaty po śmierci rolnika są dziedziczone z mocy przepisów prawa spadkowego?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 10 marca 2021 r. (sygn. akt: III SA/Po 655/20) orzekł, że o podmiocie uprawnionym do otrzymania płatności po śmierci rolnika nie decydują przepisy prawa spadkowego, ale wyłącznie przepisy regulujące warunki i tryb przyznawania płatności z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Przepisy te nie przewidują przyznania płatności spadkobiercy producenta rolnego, który złożył wniosek o przyznanie tych płatności.

Warto mieć na uwadze, iż wyroki w jednych sprawach nie są wiążące w innych.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozsiewacz do nawozów i wapna Unia RCW w nowej odsłonie. Co się zmieniło?

Popularne rozsiewacze do nawozów i wapna – Unia RCW – doczekały się zmian. Jedną z najbardziej istotnych jest to, że są oparte na wzmocnionej ramie, która nie jest jednolita, ale ma podłużne otwory. Dzięki nim nie ma problemów z umyciem rozsiewacza po zabiegu. Zastosowanie otworów w ramie wpłynęło też na poprawę dostępu do punktów smarnych.

czytaj więcej

Agregaty Czajkowskiego obsiewają rocznie aż 150 tys. ha

Firma Czajkowski zmodernizowała agregaty do uprawy pasowej ST i STK. Wprowadziła w nich m.in. nową konstrukcję sekcji z bezstopniową regulacją rozstawu rzędów.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)