Czy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna na magazyn do pasz?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna na magazyn do pasz?

06.02.2020autor: Michał Czubak

Czy magazyn na paszę dla bydła jest budynkiem inwentarskim i z tego tytułu, za jego wybudowanie należy się ulga inwestycyjna? Zastanawia się czytelniczka, która nie złożyła wniosku i ma dylemat czy dobrze zrobiła. Odpowiada redakcyjny prawnik, Alicja Moroz.

Z artykułu dowiesz się

  • co mówi wykładnia prawa na ten temat?
  • czy sądy zajmowały się podobnym zagadnieniem?
  • jakie kroki powinien podjąć rolnik?

Budynek stoi, ale czy ulga przysługuje?

Wybudowaliśmy przy oborze magazyn na paszę dla bydła. Inwestycja została w całości sfinansowana z własnych środków. Zwróciliśmy się do urzędu gminy o przyznanie ulgi inwestycyjnej, ale powiedziano nam, że magazyn nie jest budynkiem inwentarskim i że taka ulga nam się nie należy. Zrezygnowaliśmy ze składania wniosku, ale teraz się zastanawiamy, czy dobrze zrobiliśmy. Czy rzeczywiście na taki budynek ulga inwestycyjna nie przysługuje?
r e k l a m a

Odwołanie wskazane

Choć sprawa nie jest jednoznaczna, wniosek warto złożyć, a w razie decyzji odmownej wykorzystać środki odwoławcze – najpierw odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie można złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1  ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych m.in. na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich, jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

Budynek inwentarski - co to?

W ustawie o podatku rolnym brak jest definicji budynku inwentarskiego. W literaturze prawniczej oraz w orzecznictwie są różne poglądy na to, jaki budynek można uznać za budynek inwentarski służący chowu, hodowli i utrzymywaniu zwierząt gospodarskich. Zdaniem części autorów, wydatków poniesionych na budynki o charakterze magazynowym (np. paszarnie, mleczarnie) nie można uznać za wydatki poniesione na modernizację budynków inwentarskich w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym. Inni z kolei prezentują pogląd, że do budynków inwentarskich należałoby jednak zaliczać obiekty pośrednio związane z chowem, hodowlą i utrzymywaniem zwierząt, np. stodoły do przechowywania suszu, paszarnie czy inne budynki gospodarcze lub ich części niezbędne do magazynowania oraz przygotowywania pokarmu dla inwentarza żywego.

Wyroki sądowe korzystne dla rolnika

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 19 maja 2016 r. (sygn. akt: I SA/Sz 204/16) stwierdził, że brzmienie przepisu świadczy o zamiarze ustawodawcy zawężenia prawa do ulgi wyłącznie do budynków przeznaczonych do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich, a nie również do budynków (lub ich części), które tylko w jakikolwiek (pośredni) sposób są związane z taką działalnością (np. magazyny, garaże itp.). Wyrok dotyczył jednak budowy pomieszczeń socjalnych w gospodarstwie, a nie magazynu na pasze.

Ten sam WSA w niedawno wydanym wyroku (z 7 listopada 2019 r.; sygn. akt: I SA/Sz 538/19) stwierdził, iż nie budzi wątpliwości, że budynek, w którym przechowywana jest pasza dla bydła, służy do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich. Ma więc zatem wszystkie cechy wymagane w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym dla przyznania ulgi inwestycyjnej. W tym przypadku zarówno wójt, jak i SKO uzasadniali odmowę tym, że nowo wybudowany budynek – magazyn pasz, jest odrębnym budynkiem, w którym nie bytują zwierzęta i który nie służy do chowu, hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich, jest jedynie z hodowlą tą związany.

W uzasadnieniu wyroku WSA w Szczecinie podkreślił natomiast, że magazyn paszowy jest obiektem bezpośrednio związanym z prowadzoną w gospodarstwie podatników produkcją bydła. W jego ocenie jest integralnym elementem składowym niezbędnym do prowadzenia tej produkcji i niezbędnym elementem ciągu technologicznego w gospodarstwie, związanym z codzienną produkcją i koniecznością zapewnienia zwierzętom ciągłości potrzeb pokarmowych. Taki budynek powinien być zatem uznany za budynek inwentarski służący do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt  gospodarskich.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Komu przysługuje?

Czy płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może odliczyć sobie od podatku wydatki poniesione na termomodernizację? Na jakich zasadach się to odbywa i do jakiej wysokości takie odliczenie przysługuje? Odpowiada prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Jakie rolnik ma korzyści z mobilnej mieszalni pasz

Mobilna mieszalnia pasz to możliwość przygotowania paszy dla trzody chlewnej w dowolnym momencie. Dzięki temu urządzeniu można dodatkowo zarobić, gdyż usługowe przygotowanie paszy można prowadzić też w innych gospodarstwach.

czytaj więcej

Nosisz okulary? Zapytaj o dofinansowanie

Praca przy komputerze przez większość dnia wpływa negatywnie na wzrok. Pracodawca z kolei powinien pracownikowi zapewnić okulary korygujące. Jak starać się o dofinansowanie na ten cel? Odpowiada Alicja Moroz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)