Czy rolnik VAT-owiec może spłacać zobowiązania z rachunku VAT?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik VAT-owiec może spłacać zobowiązania z rachunku VAT?

09.01.2020autor: Magdalena Szymańska

Jestem rolnikiem rozliczającym VAT na zasadach ogólnych. Obowiązuje mnie mechanizm podzielonej płatności. Nagromadziły mi się  zobowiązania, które powinien jak najszybciej uregulować, ale nie mam wystarczającej ilości pieniędzy na rachunku rozliczeniowym, mam natomiast środki na rachunku VAT. Czy mogę spłacić moje zobowiązania pieniędzmi z rachunku VAT – pyta nasz Czytelnik.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak uwolnić środki finansowe z rachunku VAT?
  • W jakich sytuacjach Urząd Skarbowy może odmówić przekazania pieniędzy z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy?
Jak informuje resort finansów, zarówno sam rachunek VAT, jak i środki na nim zgromadzone cały czas należą do właściciela rachunku. Organy podatkowe nie dysponują zgromadzonymi na tym rachunku środkami, nadzorują jednak ich uwolnieniem. Właściciel rachunku ma zatem dostęp do tych pieniędzy i może nimi na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów oraz zobowiązania podatkowe do urzędu skarbowego i składki ZUS.

r e k l a m a

Zwrot różnicy podatku w przyspieszonym terminie

W sytuacji, gdy rolnik ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym a potrzebuje pieniędzy może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot różnicy podatku w przyspieszonym terminie, tj. do 25 dni. Wtedy trzeba zaznaczyć w deklaracji VAT, że chce się zwrot na rachunek VAT i w jakiej kwocie. Trzeba jednak pamiętać, że 25-dniowy termin zwrotu nie może być przedłużony.

Z kolei, aby uwolnić środki finansowe z rachunku VAT należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego o uwolnienie tych środków, tj. przekazanie na rachunek rozliczeniowy. Skarbówka na podjęcie decyzji ma 60 dni. Jak wskazuje resort finansów, odmowa wydania takiej zgody może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy posiadacz rachunku ma zaległości w VAT (do wysokości tej zaległości) lub gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązania podatkowe z tytułu VAT nie zostaną wykonane. W związku ze zmiana przepisów od 1 listopada 2019 r. urząd skarbowy może odmówić uwolnienia środków także wtedy, gdy posiadacz rachunku ma nie tylko zaległości w podatku VAT ale nie ma uregulowanego podatku PIT, CIT , akcyzy, czy należności celnych. Od takiej decyzji można się jednak odwołać.

Z VAT na rozliczeniowy

Jeżeli skarbówka nie ma nic przeciw uwolnieniu pieniędzy z rachunku VAT, właściciel rachunku otrzyma stosowne postanowienie. O jego wydaniu poinformowany jest także bank prowadzący rachunek VAT. Na podstawie tej informacji bank przelewa niezwłocznie środki z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.

Jak wskazuje resortu finansów, to posiadacz rachunku decyduje, jaka kwota ma być przekazana na rachunek rozliczeniowy. Ważne jest również to, że złożenie wniosku do urzędu skarbowego nie blokuje możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunku VAT w czasie, w którym naczelnik urzędu skarbowego będzie rozpatrywać wniosek o uwolnienie pieniędzy.

Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że po złożeniu wniosku o przekazanie środków będzie trzeba zapłacić faktury w MPP lub podatki do urzędu skarbowego. Wtedy, wg ministerstwa finansów, bank przeleje na rachunek rozliczeniowy kwotę do wysokości posiadanych środków na rachunku VAT na dzień otrzymania informacji o postanowieniu naczelnika urzędu skarbowego.

dr Magdalena Szymańska
Zdjęcie: Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Split payment: kiedy podzielona płatność dotyczy rolników?

Czy rolników dotyczy mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment? – takie pytania wpływają do redakcji, bo, jak to zwykle bywa, wszelkie zmiany w podatkach w przypadku rolników, ze względu na wyjątkowy ich status, budzą sporo wątpliwości.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)