- Jak uwolnić środki finansowe z rachunku VAT?
- W jakich sytuacjach Urząd Skarbowy może odmówić przekazania pieniędzy z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy?
Jak informuje resort finansów, zarówno sam rachunek VAT, jak i środki na nim zgromadzone cały czas należą do właściciela rachunku. Organy podatkowe nie dysponują zgromadzonymi na tym rachunku środkami, nadzorują jednak ich uwolnieniem. Właściciel rachunku ma zatem dostęp do tych pieniędzy i może nimi na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów oraz zobowiązania podatkowe do urzędu skarbowego i składki ZUS.
Zwrot różnicy podatku w przyspieszonym terminie
W sytuacji, gdy rolnik ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym a potrzebuje pieniędzy może wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot różnicy podatku w przyspieszonym terminie, tj. do 25 dni. Wtedy trzeba zaznaczyć w deklaracji VAT, że chce się zwrot na rachunek VAT i w jakiej kwocie. Trzeba jednak pamiętać, że 25-dniowy termin zwrotu nie może być przedłużony.
Z kolei, aby uwolnić środki finansowe z rachunku VAT należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego o uwolnienie tych środków, tj. przekazanie na rachunek rozliczeniowy. Skarbówka na podjęcie decyzji ma 60 dni. Jak wskazuje resort finansów, odmowa wydania takiej zgody może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy posiadacz rachunku ma zaległości w VAT (do wysokości tej zaległości) lub gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązania podatkowe z tytułu VAT nie zostaną wykonane. W związku ze zmiana przepisów od 1 listopada 2019 r. urząd skarbowy może odmówić uwolnienia środków także wtedy, gdy posiadacz rachunku ma nie tylko zaległości w podatku VAT ale nie ma uregulowanego podatku PIT, CIT , akcyzy, czy należności celnych. Od takiej decyzji można się jednak odwołać.
Z VAT na rozliczeniowy
Jeżeli skarbówka nie ma nic przeciw uwolnieniu pieniędzy z rachunku VAT, właściciel rachunku otrzyma stosowne postanowienie. O jego wydaniu poinformowany jest także bank prowadzący rachunek VAT. Na podstawie tej informacji bank przelewa niezwłocznie środki z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.
Jak wskazuje resortu finansów, to posiadacz rachunku decyduje, jaka kwota ma być przekazana na rachunek rozliczeniowy. Ważne jest również to, że złożenie wniosku do urzędu skarbowego nie blokuje możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunku VAT w czasie, w którym naczelnik urzędu skarbowego będzie rozpatrywać wniosek o uwolnienie pieniędzy.
Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że po złożeniu wniosku o przekazanie środków będzie trzeba zapłacić faktury w MPP lub podatki do urzędu skarbowego. Wtedy, wg ministerstwa finansów, bank przeleje na rachunek rozliczeniowy kwotę do wysokości posiadanych środków na rachunku VAT na dzień otrzymania informacji o postanowieniu naczelnika urzędu skarbowego.
dr Magdalena Szymańska
Zdjęcie: Pixabay