Czy rolnik może zarobić na Rolniczym Handlu Detalicznym, piekąc chleb?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może zarobić na Rolniczym Handlu Detalicznym, piekąc chleb?

11.12.2022autor: Józef Nuckowski

Wojciech Niemyjski z miejscowości Twarogi-Mazury w gminie Perlejewo prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 10 ha. Wcześniej dominującą gałęzią produkcji była w nim hodowla trzody chlewnej, później bydła opasowego, a obecnie głównym produktem powstającym w zagrodzie jest chleb wypiekany według tradycyjnej receptury.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki jest tradycyjny przepis na chleb, który piecze rolnik?
  • Kiedy rolnik jest zwolniony z podatku w RHD, a kiedy podatek wynosi 2%
  • Jak rolnicy chcą rozwijać swoje gospodarstwo?

Wojciech Niemyjski zupełnie przez przypadek zajął się wypiekiem chleba. Przyczynkiem do tego było między innymi jego hobby.

r e k l a m a

Rolnik rozpoczął rolniczy handel detaliczny 2 lata temu

– Tata jest myśliwym i podczas jednego z polowań kolega poczęstował go chlebem domowej roboty, który tacie bardzo smakował. Po powrocie z polowania próbował upiec taki chleb w domu. Udało się mu to bardzo szybko i stopniowo zaczął piec coraz więcej bochenków, które trafiały również do znajomych. Chętnych na nasz chleb stale przybywało, więc około 2 lat temu tata zarejestrował działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego – mówi Klaudia Niemyjska, córka pana Wojciecha.

Ukończyła technikum gastronomiczne w Ostrożanach, ale wybór szkoły nie miał związku z obecnym zajęciem.

– Do szkoły gastronomicznej w Ostrożanach poszłam ze względu na jej dobrą opinię i dlatego że wybierało się do niej kilku moich znajomych. Wówczas nie przypuszczałam, że kiedyś będę zajmowała się wypiekiem chleba. Jeszcze przed ukończeniem nauki tata wytwarzał pieczywo, a ja mu w tym tylko pomagałam. Po ukończeniu szkoły w pełni zaangażowałam się w pieczenie chleba – mówi Klaudia Niemyjska.

Tradycyjna receptura wypieku chleba 

Niemyjscy podkreślają, że ich chleb wytwarzany jest z naturalnych produktów, bez przemysłowych dodatków.

Tata podkreśla, że to taki chleb, jaki kiedyś robiły babcie, czyli w skład wchodzi mąka, woda, trochę soli i cukru do smaku, a najważniejszym składnikiem jest zakwas. Do ciasta w ogóle nie dodajemy drożdży. Zakwas powstaje z mąki oraz wody i dwa razy na dobę jest „dokarmiany” wodą i mąką. Najpierw sporządzamy rozczyn podstawowy, dając do mąki z wodą odpowiednią ilość zakwasu. Pozostawiamy to w cieple na 10 godzin. Po tym czasie dodajemy jeszcze mąkę, wodę oraz sól i cukier. Mieszamy ciasto i wlewamy do blaszek do wyrośnięcia, czyli na 1–1,5 godziny, po czym wkładamy do pieca na około 50 minut. Łącznie przygotowanie i upieczenie chleba trwa od 14 do 15 godzin – tłumaczy Niemyjska.

Sprzedaż żywności z gospodarstwa w ramach RHD zwolniona z podatku do 100 tys. złotych

Właściciele mówią, że nie było zbyt trudno zarejestrować działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego.

– Po pierwsze, musieliśmy mieć gospodarstwo i spełnić wszystkie wymogi sanitarne dotyczące pomieszczeń, w których powstaje nasz chleb. Początkowo piekarnia funkcjonowała w jednym pomieszczeniu. Później przystosowaliśmy drugi pokój na potrzeby działalności i połączyliśmy go z tym funkcjonującym dłużej – wyjaśnia Klaudia.

Właściciele podkreślają, że sprzedaż w ramach RHD zwolniona jest z podatku dochodowego pod warunkiem nieprzekroczenia limitu rocznych przychodów, który na 2022 rok wynosi 100 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty rolnik musi zapłacić ryczałt w wysokości 2% dla przychodów przekraczających 100 tys. zł oraz mniejszych niż równowartość 250 tys. euro.

To już 200 bochenków chleba tygodniowo. Jaki przychód?

Niemyjscy chcą zwiększyć skalę produkcji, ale tylko do pewnego pułapu.

– Każdego dnia zapisujemy ilość sprzedanego chleba, łącznie z kwotą, jaką za nie otrzymaliśmy. Na razie nie przekraczamy rocznego limitu przychodów, wypiekając około 200 bochenków chleba tygodniowo. Z miesiąca na miesiąc zapotrzebowanie na nasze pieczywo wzrasta. Robimy chleb głównie na zamówienia od klientów z okolic Ciechanowca, Perlejewa, Grodziska i Twarogów. Część odbiorców stanowią stali klienci, a część zamówień jest od odbiorców jednorazowych. Nie planujemy dużego zwiększenia produkcji chleba, ponieważ chcemy utrzymać tradycyjny sposób wypieku – podkreśla piekarka.

Chleby żytnie, razowe i orkiszowe

Przy dużo większej ilości wytwarzanego pieczywa rodzina musiałaby zastosować rozwiązania z piekarni przemysłowych, a tego nie chce. Najbardziej zależy jej na utrzymaniu wysokiej jakości pieczywa.

Na razie rolniczy handel detaliczny prowadzi tata, ale w przyszłości chciałabym otworzyć taką działalność również na siebie i zwiększyć zasięg sprzedaży naszego pieczywa. Początkowo piekłabym chleb przy użyciu urządzeń taty. Prowadzilibyśmy produkcję naprzemiennie, po 3 dni w tygodniu każdy. W dalekiej przyszłości rozważam stworzenie własnej bazy piekarniczej w innym miejscu, ale zobaczymy, jak się wszystko ułoży – mówi Klaudia Niemyjska.

Obecnie w ofercie Wojciecha Niemyjskiego jest tylko chleb. Produkowany jest w dwóch wielkościach: 600 g i 1 kg. Chleby są zróżnicowane ze względu na użytą do wypieku mąkę, która może być: żytnia, pszenno-żytnia, razowa i orkiszowa. Stosowane są także dodatki, takie jak: cebula prażona, ziarna słonecznika, ziarna dyni, żurawina i nasiona czarnuszki.

– Myślimy, żeby w przyszłości dodać do asortymentu na przykład bułki słodkie – uzupełnia Klaudia Niemyjska.

Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 49/2022 na str. 10.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niedziele handlowe w 2023 roku. Kiedy sklepy będą czynne?

Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2023 roku? W tym roku jest ich tylko siedem! Kiedy można będzie zrobić zakupy? Sprawdź, czy sklepy będą czynne w najbliższy weekend!

czytaj więcej

Andrzej z Rolnicy Podlasie skończył 40 lat. Jakie gospodarstwo ma rolnik z Plutycz?

Andrzej Onopiuk okazał się jedną z największych gwiazd programu “Rolnicy. Podlasie”. Program przyniósł mu ogromną rozpoznawalność i sporą grupę fanów. Pod koniec listopada Andrzej skończył 40 lat. Z tej okazji przypominamy, kim jest i jak wygląda jego gospodarstwo!    

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)