Czy powstanie superfundusz promocji produktów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy powstanie superfundusz promocji produktów rolnych?

02.08.2022autor: wk

Poseł Jarosław Sachajko proponuje powstanie jednego superfunduszu promocji żywności. Przekonuje także resort rolnictwa do zmian w zasadach jego zarządzania. Organizacje rolnicze protestują. Za wyjątkiem jednej…

Sprawa zlikwidowania obecnych 9 funduszy promocji i stworzenia jednego po raz pierwszy ujrzała światło dzienne na początku 2018 r. Autorem ustawy był poseł Jarosław Sachajko, który przekonywał, że pieniądze są wydawane nieefektywnie i nie przekładają się na wzrost spożycia konkretnych artykułów rolnych oraz ich eksportu.

r e k l a m a
Zgodnie z zasadą dyskontynuacji, parlament kończąc swoją kadencję, zamyka prace nad wszystkimi projektami, nad którymi pracował a zamknięte projekty nie są przekazywane nowo wybranemu parlamentowi. Tak też się stało z ustawą posła Sachajki.

Poseł Sachajko przekonuje do powstania superfunduszu promocji żywności

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, Jarosław Sachajko wrócił do pomysłu ustawy i przekonuje do niej ministerstwo rolnictwa. Ale są pewne modyfikacje. W nowej wersji ustawy pojawia się np. rada nadzorcza funduszu. Jej członków będzie wybierał minister rolnictwa spośród osób wskazanych przez rektorów uczelni rolniczych. Projekt ustawy jest obecnie konsultowany z ministerstwem rolnictwa i jego ostateczna wersja nie została skierowana do Sejmu.

Organizacje rolnicze przeciwne likwidacji obecnych funduszy promocji

Ale pomysł J. Sachajko nie podoba się organizacjom rolniczym, które podkreślają, że pieniądze z funduszy promocji pochodzą od rolników i przez nich powinny być zarządzane, a nie przez osoby wyznaczone przez MRiRW.

Pikanterii sprawy dodaje fakt, że za wprowadzaniem takich zmian opowiada się tylko jedna organizacja rolnicza a mianowicie  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Jak przypomina „Rzeczpospolita” jej szefem Sławomir Izdebski, który dwa lata temu został skazany na cztery i pół roku więzienia za oszukanie na blisko 2 mln zł około 40 osób, którym nie zapłacił za towary w ramach grupy producenckiej.

Co o funduszach promocji żywności sądzi NIK?

W swoim raporcie na temat funkcjonowania funduszy promocji Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła, że fundusze promocji spełniają społecznie pozytywną rolę i przyczyniają się do popularyzacji polskich produktów rolno-spożywczych w innych krajach i przez to do wzrostu ich eksportu. Ale jednocześnie NIK skrytykował wysokie i rosnące z roku na rok koszty obsługi funduszy promocji.

oprac. wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pikniki z Kuroniami i spotkanie z Anną Muchą. Ruszyła promocja mięsa drobiowego

Znani kucharze Jakub i Gaja Kuroniowie będą promować spożywanie drobiu podczas trwającej IV edycja kampanii „Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje". W zachęcanie do jedzenia mięsa włączyła się także aktorka Anna Mucha.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)