Czy można przejąć ziemię rolną za długi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można przejąć ziemię rolną za długi?

19.12.2019autor:

Mamy dłużnika lub sami mamy dług. Komornik prowadzi egzekucję. Co się stanie, jeśli nie powiedzie się licytacja nieruchomości, ponieważ nie zgłosi się nikt chętny? Kto wyznacza drugą licytację? Czy zmienia się cena wywoławcza? Kim jest wierzyciel egzekwujący, a kim wierzyciel hipoteczny?

Komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości dłużnika, który jest mi winien sporą sumę pieniędzy. W najbliższym czasie ma się odbyć licytacja działki niezabudowanej. Czy w przypadku gdy nikt się nie zgłosi, będę mógł przejąć tę nieruchomość? Słyszałem, że wtedy cena powinna być znacznie niższa. - z takim zapytaniem zwrócił się do redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" jeden z prenumeratorów.
 

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

r e k l a m a
Rzeczywiście, będzie Pan miał możliwość przejęcia nieruchomości, jeśli podczas pierwszej licytacji nie zgłosi się żaden chętny i na Pana wniosek zostanie wyznaczona druga licytacja, w której również nikt nie weźmie udziału.

Co jeśli pierwsza licytacja się nie uda?

Artykuł 983 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że po nieudanej pierwszej licytacji komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższą, za którą można nabyć nieruchomość. Z kolei w myśl art. 984 k.p.c., jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, wierzyciel może przejąć nieruchomość na własność w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania.

Uprawnionymi do przejęcia na własność nieruchomości, która nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego po niedoszłej do skutku drugiej licytacji są wierzyciele egzekwujący i hipoteczni oraz współwłaściciele nieruchomości.

Wierzyciel egzekwujący a wierzyciel hipoteczny - jakie są różnice?

Wierzyciel egzekwujący to ten, który dochodzi należności w toku egzekucji, nawet jeśli przyłączył się do niej już po jej wszczęciu. Z kolei wierzyciel hipoteczny to taki, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji. W przypadku działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego uprawnionymi do przejęcia są głównie współwłaściciele tej nieruchomości. Dopiero gdy wniosku o przejęcie nie zgłosi żaden ze współwłaścicieli nieruchomości (lub gdy ich nie ma), prawo przejęcia przechodzi również na wierzycieli egzekwujących lub hipotecznych. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prokuratura wchodzi do "Ziarna", a prezes chce spłacić rolników... w kilka lat

Wracamy do tematu spółki "Ziarno" z Cichoradza. Spółka przestała regulować swoje płatności wobec rolników, którym zalega miliony złotych. Nagle stała się niewypłacalna. Sprawą zajmuje się już prokuratura.

czytaj więcej

Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa? 

czytaj więcej

Czy KOWR ma wsparcie rolnictwa tylko w nazwie?

Powołany w 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) miał dać rolnikom poczucie bezpieczeństwa i zapewnić wsparcie polskiemu rolnictwu, szczególnie małym gospodarstwom, bo to na nich teraz skupia się polityka rolna państwa. Niestety, jak to często bywa, na dobrych chęciach się skończyło.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)