Czy można przejąć ziemię rolną za długi?
Mamy dłużnika lub sami mamy dług. Komornik prowadzi egzekucję. Co się stanie, jeśli nie powiedzie się licytacja nieruchomości, ponieważ nie zgłosi się nikt chętny? Kto wyznacza drugą licytację? Czy zmienia się cena wywoławcza? Kim jest wierzyciel egzekwujący, a kim wierzyciel hipoteczny?
Komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości dłużnika, który jest mi winien sporą sumę pieniędzy. W najbliższym czasie ma się odbyć licytacja działki niezabudowanej. Czy w przypadku gdy nikt się nie zgłosi, będę mógł przejąć tę nieruchomość? Słyszałem, że wtedy cena powinna być znacznie niższa. - z takim zapytaniem zwrócił się do redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego" jeden z prenumeratorów.
Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego:
Co jeśli pierwsza licytacja się nie uda?
Artykuł 983 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że po nieudanej pierwszej licytacji komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższą, za którą można nabyć nieruchomość. Z kolei w myśl art. 984 k.p.c., jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, wierzyciel może przejąć nieruchomość na własność w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania.
Wierzyciel egzekwujący a wierzyciel hipoteczny - jakie są różnice?
Wierzyciel egzekwujący to ten, który dochodzi należności w toku egzekucji, nawet jeśli przyłączył się do niej już po jej wszczęciu. Z kolei wierzyciel hipoteczny to taki, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką na nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji. W przypadku działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego uprawnionymi do przejęcia są głównie współwłaściciele tej nieruchomości. Dopiero gdy wniosku o przejęcie nie zgłosi żaden ze współwłaścicieli nieruchomości (lub gdy ich nie ma), prawo przejęcia przechodzi również na wierzycieli egzekwujących lub hipotecznych. Najważniejsze tematy