Czy dzierżawa gospodarstwa wpływa na zasiłek chorobowy i macierzyński z ZUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dzierżawa gospodarstwa wpływa na zasiłek chorobowy i macierzyński z ZUS?

02.09.2019autor:

Wydzierżawiliśmy z żoną gospodarstwo rolne córce, żeby przejść na emerytury rolnicze. Córka pracuje poza rolnictwem. Ma umowę na czas określony, która skończy się za 3 miesiące. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenia ciąży i  zapewne będzie na nim do porodu. Czy to, że dzierżawi gospodarstwo, nie spowoduje, że straci prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego z ZUS?

Fakt posiadania (z tytułu umowy dzierżawy) gospodarstwa rolnego mógłby mieć wpływ na uprawnienia córki związane z prawem do zasiłków chorobowego i macierzyńskiego z ZUS tylko wtedy, gdyby córka spełniała warunki do objęcia jej ubezpieczeniem społecznym rolników. Do tego jednak nie dojdzie do czasu zakończenia pobierania przez nią obu zasiłków. W myśl art. 7 i 16 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie podlega ubezpieczeniu w KRUS m.in. osoba, która podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu lub ma ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłków: chorobowego, rehabilitacyjnego lub macierzyńskiego. 

Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawartą na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu. Tak więc do czasu urodzenia dziecka córka będzie pracownicą i w związku z tym nie może być objęta ubezpieczeniem rolniczym. 

Co do zasady, zasiłek macierzyński z ZUS przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (przy umowie o pracę jest ono obowiązkowe) albo w okresie urlopu wychowawczego. Jednak stosownie do art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia. Kobieta wprawdzie traci wówczas status pracownicy i jako była pracownica nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, lecz przysługuje jej zasiłek macierzyński na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego.

r e k l a m a
Artykuł 35a ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, przewiduje, że zasiłek macierzyński z KRUS nie przysługuje, jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny.
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy sprzedając na targowisku trzeba mieć kasę fiskalną?

Czy osoba sprzedająca towary na targowisku musi posiadać kasę fiskalną? Jakie kary grożą za jej brak kasy fiskalnej?  I najważniejsza kwestia, czy również rolnicy sprzedający na targowisku muszą używać kasy? – oto pytanie Czytelnika Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)