Czeka nas fala upadłości producentów żywności?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czeka nas fala upadłości producentów żywności?

01.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Dziś w wielu branżach kryzys to nie prognoza, ale trudna rzeczywistość. Również w przypadku rolników i producentów żywności trudno mówić o dobrej passie. Ceny wszystkiego rosną, ale w portfelach rolnikom wcale nie przybywa. Co gorsza, moment kulminacyjny tego kryzysu może być jeszcze przed nami.

Ile zostaje w kieszeni rolnika?

Według GUS, pod koniec 2021 r. ceny żywności wzrosły o 8,6% w stosunku do roku poprzedniego. Przyglądając się poszczególnym kategoriom produktów, można zauważyć wzrosty nawet do 30%. Jednak ci, którzy widzą w tym zysk i zachłanność rolników, bardzo się mylą. Według ekspertów wyższe ceny to tylko koszty handlu. W kieszeni producenta wciąż zostaje niewiele, a w skrajnych przypadkach nawet nic.

Podwyżki prądu i gazu, z jakimi mamy w tej chwili do czynienia, są tak wysokie, że żaden przedsiębiorca nie mógł ich zaplanować ani ująć w żadnym rozsądnym biznesplanie - mówił w rozmowie z agencją Newseria Andrzej Gantner, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

r e k l a m a

Będą straty, będą upadłości

- Sektor przetwórczy nie operuje na marżach rzędu 100, 200, 300 proc. W niektórych kategoriach, chociażby mleko i jego przetwory, mięso i jego przetwory, owoce i warzywa, operuje on relatywnie na niewielkich marżach, rzędu 2, 3, 4 proc. A branża mięsna właściwie co jakiś czas zmaga się wręcz z ujemną rentownością. Jeżeli teraz nałożymy na to bardzo wysoki wzrost kosztów produkcji, surowca i pracy, to myślę, że możemy mieć bardzo poważny problem. Część przedsiębiorstw zacznie przynosić relatywnie trwałe straty – ocenia Gantner.

Rządowa pomoc pogarsza sytuację?

Nie jest to optymistyczna wizja, ale niestety wydaje się z dnia na dzień coraz bardziej realna. W dodatku rządowe próby ratowania sytuacji ekonomiczno-gospodarczej paradoksalnie wręcz pogarszają położenie producentów żywności.

Chcąc zarobić przy tak rosnących kosztach produkcji, rolnicy będą musieli podnosić ceny swoich produktów. Rząd jednak chce ochronić przed tym konsumentów, wprowadzając czasowe zmiany w podatku VAT. Od 1 lutego stawka 5% VAT na niektóre towary zostanie obniżona do 0. W tej grupie znalazły się między innymi warzywa, owoce, mięso, ryby, produkty mleczarskie czy wyroby piekarnicze. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamierza monitorować rynek po wprowadzeniu tych zmian.

PGNiG wprowadziło w cenniku biznesowym 25% upust stawek, który ma obowiązywać do końca lutego. To niewielka pomoc, gdy wzrost cen gazu sięgnął niekiedy nawet 500%. Rząd zamierza zrekompensować wyższe koszty branżom energochłonnym. Jednak sytuacja, w której rządzący nieustannie dotują i wspierają wszystkie sektory, to tak naprawdę obieg zamknięty, bo koszty poniosą obywatele.

Katastrofa jest coraz bliżej?

- Może się okazać, że część małych firm, szczególnie tych z mniejszą zasobnością portfela, z mniejszą poduszką finansową, lub firm, które dużo zainwestowały, mają duże kredyty, których koszt notabene też rośnie, może tego nie wytrzymać i możemy mieć do czynienia z całkiem sporą liczbą upadłości już w I kwartale. Efektem tego mogą być niedobory niektórych produktów na rynku, a to również podbija inflację – mówi Andrzej Gantner.

Sytuacja na rynku w Polsce jest echem sytuacji na świecie. Nie tylko nasz kraj mierzy się z trudnościami - przerwane łańcuchy dostaw to problem ogólnoświatowy. Jednak bez wątpienia niektóre rozwiązania w Polsce są na tyle wadliwe, że pogarszają położenie przedsiębiorców.

- Te błędy systemowe, które wiążą się z łańcuchem produkcji żywności, chociażby brakiem rolniczych giełd spółdzielczych, brakiem nowoczesnego handlu surowcami rolnymi, brakiem nowoczesnych linii energetycznych i wielu innych braków, to właściwie jest to recepta na spiralę inflacyjną - wymieniał Gantner.

Do tego dochodzi jeszcze biurokracja, chaos prawny i ciągłe zmiany w systemie podatkowym, które często utrudniają, zamiast ułatwiać i mamy gotowy przepis na upadek. Okazuje się, że jest on bliżej stania się rzeczywistością, niż mogłoby się wydawać.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: Pszenica na razie tanieć nie zamierza

Zagrożenia niepokojami na świecie spowodowane manewrami rosyjskiej armii przy granicy z Ukrainą nie pozostają bez wpływu na rynek zbóż. Największe ruchy dotyczą giełdowych notowań pszenicy, a jak to jest z cenami w kraju?

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2022 na nowych zasadach. Co się zmieniło?

Już za kilka dni będzie można składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. W tym roku zmieniony został limit zwrotu. Ile pieniędzy dostaną rolnicy? Do kiedy należy dostarczyć wniosek? Jak go złożyć, gdy urzędy pracują w systemie zdalnym? 

czytaj więcej

KRUS za I kwartał 2022: jaka jest stawka i do kiedy rolnik musi zapłacić?

Wkrótce mija termin uregulowania przez rolników składek na KRUS za I kwartał 2022 roku. Jakie są nowe stawki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i jakie na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie? Jak zmieniły się przepisy o regulowaniu składek na KRUS dla części rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)