Zwalczanie zwójek przed kwitnieniem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwalczanie zwójek przed kwitnieniem

05.04.2021autor: Kamila Szałaj

Jak walczyć ze zwójkówkami w sadach, aby zabiegi były skuteczne i jednocześnie pozostawić w plonie jak najmniejsze ilości pozostałości środków ochrony roślin?

Walka z takimi szkodnikami drzew ziarnkowych, jak zwójki, mszyce, kwieciak jabłkowiec czy przędziorek owocowiec powinna rozpocząć się wiosną, koniecznie przed kwitnieniem.


Oczywiście nie w każdym sadzie jest potrzeba zwalczania tych szkodników. Konieczne jest więc wykonanie lustracji, oceniającej zagrożenie. Możliwe jest też podjęcie decyzji o zabiegu na podstawie minionego sezonu, w którym nie udało się skutecznie zwalczyć określonego agrofaga. W tej grupie są m.in. zwójki, które tradycyjnie/standardowo są zwalczane latem (wyjątkiem jest zwójka różóweczka, dla której termin wiosenny jest jedynym zalecanym). Jednak ważna jest możliwość ograniczenia ich populacji już wiosną, bowiem w okresie różowego pąka występują w sadzie jednocześnie wszystkie najważniejsze gatunki zwójek. Jeśli przeprowadzimy ten zabieg prawidłowo, jego efekt przełoży się na ich mniejszą presję/liczebność w dalszej części sezonu, a więc mniej intensywną ochronę latem. Jest to zatem jednoznaczne z mniejszym obciążeniem owoców balastem pozostałości ś.o.r.
r e k l a m a

Podstawowe trudności w zwalczaniu

Zwójki to szkodniki trudne do zwalczania, bo w danej lokalizacji często występują jednocześnie 2–3 gatunki o zróżnicowanej biologii i terminach zwalczania.

Fot. B. Błaszczyńska, Młoda gąsienica zwójki różóweczki

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa broń w walce z muszką plamoskrzydłą. Affirm z szerszą rejestracją

Dobra informacja dla plantatorów owoców jagodowych. Środek Affirm firmy Syngenta uzyskał rozszerzenie rejestracji m.in. o muszkę plamoskrzydłą.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy z 2.09.2022: Zabiegi przedzbiorcze w sadach

To już najwyższy czas zdecydować o sposobach zabezpieczania owoców na czas ich przechowywania. Jakie środki ochrony roślin będą najbardziej skuteczne? Z jakimi chorobami przechowalniczymi sadownicy będą musieli sobie poradzić w tym sezonie? Warto także pamiętać, że w naszych sadach wciąż aktywne są szkodniki, w tym owocówka jabłkóweczka i zwójkówki liściowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)