Szkodniki w sadach na początku sezonu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkodniki w sadach na początku sezonu

11.04.2021autor: Kamila Szałaj

Sezon sezonowi nierówny – o tym wielokrotnie przekonuje się każdy z nas. Podobnie jak trudno przewidzieć właściwą kombinację cyfr w popularnej grze liczbowej, tak samo ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, z jakimi szkodnikami będziemy mieć do czynienia w większym nasileniu w sadach.

Niska temperatura, z jaką zimą przyszło mierzyć się szkodnikom, budziła nadzieję, że wygrany będzie jeden i na pewno nie będą to szkodniki. Niemniej po czasie stwierdzenie o nadchodzącym łatwiejszym sezonie należy zweryfikować.

Mszyce

W sadach widoczne są już przyrastające w swej objętości czarne i błyszczące jaja zimującej mszycy jabłoniowej. Kilka cieplejszych dni wykazało, że szkodnik ma się dobrze i tylko czeka na rozwój tkanek zielonych, będących miejscem jego żerowania.
Przypomnijmy, iż w wyniku impulsu ciepła szkodnik może rozwinąć od 10 do nawet 20 pokoleń w sezonie. Systematyczna walka już od samego początku wegetacji pozwala znacznie ograniczyć populację mszycy, dzięki czemu ochrona może przybierać łagodniejszą postać. Z preparatów przeznaczonych do stosowania w tym wcześniejszym okresie pozostaną tylko pyretroidy np. deltametryna, bo tylko one działają w niższej temperaturze. Środki te można łączyć np. z produktami na bazie olejów mineralnych, powodując przedłużenie skuteczności zabiegu i zwiększenie spektrum zwalczanych szkodników przy jednym przejeździe.

Fot. W. Kukuła, Osobnik dorosły miodówki gruszowej plamistej
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Inwazyjna ćma bukszpanowa sieje spustoszenie

Ćma bukszpanowa – ten gatunek nocnego motyla nie jest żadnym pięknym zapylaczem, tylko żarłocznym i inwazyjnym szkodnikiem, siejącym spustoszenie w bukszpanie. Dlaczego tak trudno go zwalczyć? Jakie szkody powoduje?

czytaj więcej

Nowe zagrożenie dla jabłoni w Europie

Agrilus mali, chrząszcz z rodziny bogatkowatych (Buprestidae), jest zagrożeniem dla jabłoni w Europie - informuje PIORiN.

czytaj więcej

Mróz, przymrozek/przymrozki a stres i uszkodzenia w uprawach sadowniczych

Produkcja owoców w Polsce w dużym stopniu zależy przede wszystkim od warunków pogody klimatu umiarkowanego, jakie wystąpią przed kwitnieniem roślin sadowniczych, jak  i w jego trakcie oraz zaraz po nim. Jednym z biotycznych czynników szczególnie niekorzystnych w sadownictwie są znaczne spadki temperatury poniżej 0°C. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)