Inwazyjna ćma bukszpanowa sieje spustoszenie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inwazyjna ćma bukszpanowa sieje spustoszenie

01.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ćma bukszpanowa – ten gatunek nocnego motyla nie jest żadnym pięknym zapylaczem, tylko żarłocznym i inwazyjnym szkodnikiem, siejącym spustoszenie w bukszpanie. Dlaczego tak trudno go zwalczyć? Jakie szkody powoduje?

W Polsce po raz pierwszy ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) została stwierdzona w 2012 roku na Dolnym Śląsku i od tego czasu szybko zasiedla kolejne rejony kraju. Do Europy została zawleczona z Azji w 2006 roku wraz z importowanymi sadzonkami. Zmieniający się europejski klimat, wynikający z podwyższenia temperatur jej sprzyja. Zwalczanie owada na razie jest trudne ze względu na brak jego naturalnych wrogów na naszym terenie.

Szkody wywołane przez opisywanego motyla są zatrważające. W kilka dni z naszego pięknego bukszpanowego żywopłotu, mogą pozostać tylko gałęzie.

r e k l a m a

Po czym rozpoznać ćmę bukszpanową?

Obserwacja, obserwacja i raz jeszcze obserwacja, poprzedzona wywiadem. Niepokojącym objawem jest wygląd krzewów – jeśli pędy z zielonych zmieniają kolor na słomkowy, liście usychają i się zwijają, pojawiają się białe nitki przędzy i małe odchody, to znak, że w bukszpanie żerują gąsienice ćmy bukszpanowej. Dlatego systematyczny przegląd roślin jest ważny – najpierw warto skupić się na spodniej stronie liści, szukać w pobliżu ogonka liściowego czy są złożone jaja szkodnika.

W naszych warunkach w ciągu roku mogą pojawić się 2-3 pokolenia Cydalima perspectalis, a sezon aktywności motyla przypada na okres od kwietnia do września albo i nawet października, jeżeli w tym czasie jest ciepło.

Wiosną do życia budzą się gąsienice, które prowadzą żer na młodych liściach bukszpanu. I to one są główną przyczyną szkód. Dojrzałe gąsienice swój kokon zakładają pomiędzy dwoma liśćmi i gałęziami krzewu bukszpanu. Z poczwarki o dł. 25-30 mm na przełomie kwietnia i maja wylęgają się dojrzałe motyle. Imago, a więc forma dorosła, ćmy bukszpanowej nie jest szkodnikiem, żywi się nektarem kwiatów, a jej głównym zadaniem jest złożenie jaj. Rozpiętość skrzydeł dorosłego motyla może wynieść nawet do 4,5 cm.

Wśród Cydalima perspectalis wyróżnia trzy odmiany: jasną, ciemną i pośrednią – chodzi o zabarwienie skrzydeł. Ćmy mogą przybierać barwę od biało-brązowej do ciemnobeżowej i brązowej.

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

  • Najlepiej mechanicznie – ręcznie lub za pomocą folii, którą umieszcza się pod krzewem i się go wytrząsa na przestrzeni kilku dni.
  • Innym sposobem zwalczania szkodnika są pułapki feromonowe, których „zapach” specyficzny dla gatunku owada zwabia samce do pułapki.
  • Dobrą alternatywą są także środki biologiczne, skuteczne i bezpieczne dla środowiska, ale mniej specyficzne, przez co oddziaływają na większą ilość gatunków. Takie produkty zawierają bakterie lub nicienie entomopatogenne. Jak przebiega ich działanie? Larwy nicieni wnikają przez otwory oddechowe gąsienic i szybko uwalniają chorobotwórcze bakterie do hemolimfy, zabijając żywiciela w ciągu 1-2 dni.
  • Warto sięgnąć po biopestycydy, których działanie opiera się na aktywności bakterii bakteriach Bacillus thurigensis ser. Kurstaki.
  • Wśród herbicydów warto szukać środków opartych na substancjach działających od „środka”, są one selektywne i szkodzą tylko temu owadowi, który jest specyficzny dla danej rośliny.


Skutecznym i jak na razie jednym sposobem na zapobieganie inwazji jest podjęcie kroków w zwalczaniu już na etapie pojawienia się jaj.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

5 domowych środków na szkodniki w ogrodzie. Jak je przygotować?

Na rynku jest wiele dostępnych środków chemicznych, które lepiej lub gorzej sobie radzą ze zwalczaniem szkodników w naszych ogrodach i balkonach. Jednak można użyć preparatów z naturalnych składników, które można samodzielnie przygotować. Jak to zrobić?

czytaj więcej

Szkodniki w sadach na początku sezonu

Sezon sezonowi nierówny – o tym wielokrotnie przekonuje się każdy z nas. Podobnie jak trudno przewidzieć właściwą kombinację cyfr w popularnej grze liczbowej, tak samo ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, z jakimi szkodnikami będziemy mieć do czynienia w większym nasileniu w sadach.

czytaj więcej
Kukurydza

Co na szkodniki glebowe w kukurydzy?

W poprzednich sezonach szkodniki glebowe spowodowały znaczne straty w obsadzie kukurydzy. Pytanie, czy jeśli scenariusz się powtórzy w tym roku jesteśmy bezbronni?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)