Szkodliwe roztocza – lipiec w sadach drzew pestkowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkodliwe roztocza – lipiec w sadach drzew pestkowych

25.07.2022

Okres letni w sadach roślin pestkowych, począwszy od połowy czerwca to również czas ochrony. Pozornie wydawać by się mogło, że czereśnia, wiśnia czy śliwa to gatunki mniej wymagające. Jednak, jak pokazuje praktyka, aby uzyskać wysokiej jakości plon, rośliny pestkowe wymagają równie wiele uwagi, co rośliny ziarnkowe. różnica pomiędzy nimi polega na składzie gatunkowym ich szkodników i sprawców chorób.

Szkodliwe roztocza

Zagrożeniem w sadach wiśni, czereśni i śliw są przędziorki, i to głównie przędziorek chmielowiec (rzadziej owocowiec).

Żerowanie tych roztoczy prowadzi do zagłodzenia roślin. Górna strona liści przybiera barwę bladożółtą, zaś spodnia rdzawą. Liście z czasem opadają, prowadząc do ogołocenia pędów.

Pierwszy krok w ochronie to lustracja

Podczas lustracji przeglądamy po 5 liści z 40 wybranych drzew. Jeśli stwierdzimy średnio 3 i więcej form ruchomych przypadających średnio na jeden liść, konieczne będzie wykonanie zabiegu ograniczającego liczebność tego szkodnika.

Drugim znaczącym szkodnikiem w sadach śliwowych jest pordzewiacz śliwowy, który często na śliwach pojawia się łącznie z przędziorkami. Do połowy lipca populację szkodnika należy oceniać regularnie co 14 dni, przeglądając dolną powierzchnię najmłodszych liści. Obecność 5–20 osobników na 1 cm2 liścia świadczy o wzroście zagrożenia.

Czym zwalczać?

Jedną z lepszych substancji aktywnych zwalczających zarówno przędziorka, jak i pordzewiacza na śliwach jest fenpiroksymat zawarty w produkcie Ortus 05 SC.
Dawkę należy dostosować do gatunku szkodnika i rodzaju uprawy:

  • dla przędziorka – 1,0 l/ha;
  • a dla pordzewiacza – 1,25–1,5 l/ha.
Wojciech Kukuła - doradca sadowniczy, Fruit Akademia

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkodniki w sadach w lipcu. Co na mszyce, bawełnicę i przędziorka?

Za nami kolejny już sezon, który jak się początkowo wydawało, będzie „łatwy” z wielu względów. Łagodna zima teoretycznie nie powinna zaszkodzić drzewom, a nawet pomóc przetrwać ten okres spoczynku. Jednak nie do końca tak było…

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy z 2.09.2022: Zabiegi przedzbiorcze w sadach

To już najwyższy czas zdecydować o sposobach zabezpieczania owoców na czas ich przechowywania. Jakie środki ochrony roślin będą najbardziej skuteczne? Z jakimi chorobami przechowalniczymi sadownicy będą musieli sobie poradzić w tym sezonie? Warto także pamiętać, że w naszych sadach wciąż aktywne są szkodniki, w tym owocówka jabłkóweczka i zwójkówki liściowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)