Bawełnica korówka zimą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bawełnica korówka zimą

20.02.2021autor: Kamila Szałaj

Od kilku lat w sadach jabłoniowych coraz liczniej występuje bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Jedną z przyczyn jest przebieg pogody. Długa i ciepła jesień wpływa na intensywny rozwój szkodnika w tym okresie. Dodatkowo umiarkowane temperatury w okresie zimy nie wpływają na ograniczanie jej populacji. W wielu przypadkach bawełnica nie schodzi na dolne partie drzewa na zimowanie. Obserwować można wtedy kolonie bawełnicy w koronach drzew.

Zimują larwy w różnych stadiach rozwojowych na szyjce korzeniowej i na korzeniach. Niekorzystne warunki zimowe najlepiej znoszą larwy najmłodszych stadiów (spadki temperatury do –25°C). Natomiast gdy temperatura spada bardzo gwałtownie, śmiertelność wśród młodych larw jest również duża. W przypadku mroźnej i bezśnieżnej zimy znaczna część populacji bawełnicy ginie. Po takich zimach kolonie tych szkodników możemy obserwować na plantacjach w czerwcu.

Po łagodnych zimach mszyce można obserwować już na początku wegetacji. Rozwój larw na wiosnę rozpoczyna się w końcu kwietnia, przy temperaturze powyżej 7°C. Mszyca rozmnaża się dzieworodnie, samice rodzą larwy. Sporadycznie składają też jaja (głównie przed zimą), jednak wylęgłe z nich larwy nie wydają potomstwa. W sezonie wegetacyjnym wyraźnie zaznaczają się dwa okresy wzmożonego rozwoju tego szkodnika: wiosenny (maj–czerwiec) i jesienny (wrzesień–październik). Przechodzą przez cztery stadia rozwojowe. W warunkach Polski długość rozwoju bawełnicy trwa 2–3 tygodnie. Jedna samica rodzi około 120 larw. W ciągu roku może wystąpić około 10 pokoleń. Rozwojowi szkodnika sprzyja ciepła (ale niezbyt upalna) i jednocześnie wilgotna pogoda.
r e k l a m a

Walka biologiczna

W zwalczaniu bawełnicy korówki dobre efekty daje walka biologiczna z użyciem ośca korówkowego. Owad o długości 0,7–1,0 mm potrafi w sprzyjających warunkach wyniszczyć nawet 100% kolonii bawełnicy korówki.

Fot. M. Kołacz - Objawy żerowania bawełnicy korówki w trzeciej dekadzie listopada ub.r.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strategia na wiosnę. Mszyce w sadach ziarnkowych

Jaką strategię w walce z mszycami obrać na początku nadchodzącego sezonu wegetacyjnego? Jakich błędów nie popełniać i na co zwrócić szczególną uwagę?

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy z 2.09.2022: Zabiegi przedzbiorcze w sadach

To już najwyższy czas zdecydować o sposobach zabezpieczania owoców na czas ich przechowywania. Jakie środki ochrony roślin będą najbardziej skuteczne? Z jakimi chorobami przechowalniczymi sadownicy będą musieli sobie poradzić w tym sezonie? Warto także pamiętać, że w naszych sadach wciąż aktywne są szkodniki, w tym owocówka jabłkóweczka i zwójkówki liściowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)