Bawełnica korówka zaskoczyła sadowników. Bardzo liczne kolonie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bawełnica korówka zaskoczyła sadowników. Bardzo liczne kolonie

22.07.2020autor: Kamila Szałaj

W tym roku w sadach występuje silna presja ze strony bawełnicy korówki. To spory problem, bo w programie ochrony jabłoni na kilka tygodni przed zbiorami nie ma zbyt wielu narzędzi do walki z tym szkodnikiem.

W tym roku bawełnica korówka zaskoczyła sadowników. Jej populacja jest wyjątkowo liczna, nie tylko w tych sadach, w których pojawia się co roku, ale także w wolnych od jej kolonii.

To jeden z najbardziej uciążliwych i groźnych szkodników jabłoni. Jest bowiem bardzo trudna do zwalczenia z uwagi na woskowate pokrycie ciała i małą ilość zarejestrowanych insektycydów. 

Do walki z tym szkodnikiem w obecnej fazie rozwoju jabłoni pozostają tylko środki oparte o acetamipryd. Ale należy pamiętać, że w sezonie można wykonać maksymalnie tylko dwa zabiegi tą substancją.

Wcześniej sadownicy z powodzeniem zwalczali bawełnicę preparatem Pirimor 500 WG w dawce 0,75 kg/ha, ale obecnie środek ten  jest zarejestrowany tylko do walki z mszycą jabłoniową w dawce 0,4 kg/ha, a to za mało, by "przy okazji" pozbyć się bawełnicy.

Próg zagrożenia dla bawełnicy korówki wynosi kolonie mszyc na dwóch drzewach spośród 50 wybranych losowo. Lustrację należy przeprowadzać systematycznie zwłaszcza teraz, na kilka tygodni przed zbiorami, pamiętając, że okres karencji w przypadku np. Mospilanu 20 SP wynosi dwa tygodnie.

Warto jednak wiedzieć, że bawełnica posiada skutecznych naturalnych wrogów - błonkówkę o nazwie osiec korówkowy oraz skorki. Osiec potrafi wyeliminować bawełnicę niemal w całości, jednak jest bardzo wrażliwy na stosowane w sadach insektycydy.


fot. B.Błaszczyńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sierpień w sadach ziarnkowych

Obecny sezon jest zdecydowanym przeciwieństwem ubiegłego. Zapowiadana globalna susza przerodziła się w sezon pełen opadów. Już w czerwcu na terenie całej Polski przechodziły nawałnice, podczas których w ciągu jednej godziny notowano opady deszczu sięgające jednorazowo nawet 40–60 l/m2. W centralnej części kraju stacje meteorologiczne w czerwcu zanotowały blisko 200 litrów wody/m2. Lipiec był już spokojniejszy i skromniejszy w opady, a co przyniesie sierpień, to się jeszcze okaże.  

czytaj więcej

Choroby i szkodniki ziarnkowych: na półmetku sezonu

Sezon 2020 jest pełen niespodziewanych zwrotów akcji. Dotyczy to głównie przebiegu pogody.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)