Przymrozki 2020: mocno ucierpiały czereśnie i śliwy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przymrozki 2020: mocno ucierpiały czereśnie i śliwy

24.04.2020autor: Kamila Szałaj

Za nami zimne nocne. Miejscami temperatura spadła nawet do -10 stopni C. Jak w takich warunkach poradziły sobie drzewa owocowe na Kujawach i Pomorzu? O to zapytaliśmy Małgorzatę Kołacz, głównego specjalistę ds. sadownictwa i ochrony roślin z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. 

W województwie kujawsko-pomorskim zanotowano w zależności od lokalizacji, odmiany i stopnia rozwoju znaczne straty w uprawach czereśni. 

Pęd czereśni z objawami przemarznięcia kwiatówPęd czereśni z objawami przemarznięcia kwiatów

- Również w uprawach jabłoni wykazywano lokalnie przemrożenia pąków. Przymrozek zaszkodził pąkom śliw, które były w fazie białego pąka. W zależności od lokalizacji przemarzło około 30 proc. kwiatów – wylicza nam Małgorzata Kołacz z KPODR.

Poziom zniszczeń rozwijających się pąków kwiatowych spowodowany wiosennymi przymrozkami zwiększył się po kolejnych spadkach temperatur w okresie 17-20 kwietnia. Temperatura obniżyła się do -10 stopni C przy gruncie w Toruniu. W większości lokalizacji pomiary wykazały temperatury do - 6, -8 stopni C. 

r e k l a m a
Przemarznięte pąki kwiatowe na odmianie Ligol


Przemarznięte pąki kwiatowe na odmianie Ligol

 

- Przymrozki zniszczyły kwiaty przede wszystkim Ligola, Idareda i Szampiona, które były w najbardziej rozwiniętej fazie (zielony, różowy pąk). Przemarzniętych zostało około 90 proc. pąków, jednakże w 100 proc. zmarzły kwiaty centralne, stąd oczekiwanie w momencie zbiorów owoców jedynie do przetwórstwa. Prawdopodobnie zachowane po wcześniejszych przymrozkach kwiaty czereśni zostały zniszczone – wyjaśnia w rozmowie z nami Małgorzata Kołacz z KPODR.

oprac. ksz, fot. Małgorzata Kołacz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co po przymrozkach? Sytuacja w kraju

Po ciepłej jesieni i zimie, mieliśmy do czynienia z początkowo suchą, potem deszczową, jednak nieustannie chłodną wiosną z licznymi falami przymrozków od marca do końca maja. Jak przetrwały ten czas nasze sady? 

czytaj więcej

Wspomaganie w trudnym sezonie

Maj to miesiąc, na który przypada kwitnienie jabłoni, następnie intensywny rozwój zawiązków owocowych i początek wzrostu pędów. W tym czasie zachodzą procesy w największej mierze decydujące o wielkości i jakości plonu. Niestety, w naszym klimacie jest to też okres występowania przymrozków… Jak wspomóc drzewa w tych kluczowych momentach wegetacji?

czytaj więcej

Jakie są ulubione warzywa i owoce Polaków?

Całoroczna dostępność świeżych warzyw i owoców nie sprzyja poprawie nawyków żywieniowych. Warto mówić o sezonowości i promować ich większe spożycie – to główny wniosek płynący z „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”, które zaprezentowano 28 kwietnia podczas konferencji online.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)