Ochrona sadów ekologicznych: jest lepiej, ale wciąż niewystarczająco dobrze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ochrona sadów ekologicznych: jest lepiej, ale wciąż niewystarczająco dobrze

31.07.2020autor: Kamila Szałaj

W maju IOR PIB opublikował na swojej stronie zaktualizowaną listę ekologicznych środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w naszym kraju. Choć prezentuje się ona dużo lepiej niż ta sprzed kilku lat, to jednak na tle innych krajów europejskich w dalszym ciągu wypadamy blado pod względem możliwości ochrony upraw ekologicznych. Jakie są nowe możliwości ochrony sadów ekologicznych? 

Rolnictwo ekologiczne rządzi się swoimi prawami. W tym dość restrykcyjnym systemie produkcji uzyskiwanie opłacalnych plonów bardzo wartościowego surowca jest możliwe, pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymogów uprawowych, o których pisaliśmy już wcześniej, jak również przy prowadzeniu możliwej w ekologii ochrony roślin przed najgroźniejszymi chorobami i szkodnikami. 


Potrzeba zmian 

Istotnym warunkiem sukcesu produkcji ekologicznej jest możliwość szybkiego i skutecznego reagowania na występujące problemy, w tym na pojawiające się choroby i szkodniki. Sadownik ekologiczny będzie mógł ograniczać lub niwelować te problemy pod warunkiem dostępności do odpowiedniego asortymentu nawozów i środków ochrony roślin (ś.o.r.). O ile pula nawozów, środków  poprawiających właściwości gleby i produktów naturalnych dopuszczonych do stosowania w sadownictwie ekologicznym jest bogata i zróżnicowana (łącznie 482 pozycje – stan na 3 czerwca), o tyle w przypadku liczby środków ochrony roślin nadal nie jest dobrze. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pokłosie trudnej wiosny – Szymonów rozmowy w sadzie

Obecny sezon wegetacyjny jest kolejnym, po którym bagaż naszych sadowniczych doświadczeń został wzbogacony o nowe zjawiska, często zaskakujące bądź powracające po kilku „sezonach zapomnienia”.

czytaj więcej

Jabłonie do sadu ekologicznego: odmiany o mniejszej podatności

Produkcja jabłek metodami ekologicznymi nie jest łatwa. Głównie z powodu znacznie mniejszej liczby dostępnych środków produkcji w porównaniu z produkcją integrowaną. W szczególności problem ten dotyczy naszego kraju. 

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)