Owocanka południowa znów odłowiona. Szkodnik z importu się rozprzestrzenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Owocanka południowa znów odłowiona. Szkodnik z importu się rozprzestrzenia

03.09.2020autor: Kamila Szałaj

Pierwszy przypadek stwierdzenia obecności owocanki południówki na terenie Polski miał miejsce we wrześniu 2018 r. w Trzebnicy (w województwie dolnośląskim). W 2019 r. i 2020 r. ponownie wykryto obecność muchówki w tej samej lokalizacji - poinformował PIORiN.

Pojedyncze okazy szkodnika zostały odłowione w pułapki feromonowe zlokalizowane w sadzie brzoskwiniowym i jabłoniowym. Celem prowadzenia takich lustracji z użyciem pułapek feromonowych jest wykrycie potencjalnych ognisk występowania owocanki południówki na terenie Polski.
 
Owocanka południowa (Ceratitis capitata (Wiedemann)) to muchówka pochodząca z tropikalnej części Afryki, skąd rozprzestrzeniła się na obszar śródziemnomorski tego kontynentu i Europy oraz do niektórych krajów Ameryki Północnej  i Południowej. W Europie występuje głównie w krajach basenu morza Śródziemnego (gatunek znany z: Albanii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malty, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowenii, Włoch, Ukrainy i Turcji). W Unii Europejskiej nie podlega obowiązkowi zwalczania.
 
Owad jest gatunkiem polifagicznym, którego larwy rozwijają się w owocach bardzo wielu, nie spokrewnionych ze sobą gatunków roślin. W Europie do ważnych gospodarczo roślin żywicielskich zalicza się: jabłoń (Malus pumila), awokado (Persea amaricana), Citrus spp., figę (Ficus carica), kiwi (Actinidia deliciosa), mango (Mangifera indica), nieszpułkę (Mespilus germanica), gruszę (Pyrus comunis) oraz Prunus spp. (w szczególności brzoskwinia (P. persica)). Gatunek był również notowany na roślinach dziko rosnących.

Źródło i fot.: PIORiN
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkodniki upraw sadowniczych – wydłubka oczateczka i zwójka różoweczka

W ogrodzie możemy spotkać ok. 20 gatunków zwójek, lecz nie wszystkie są tak dokuczliwe i niszczycielskie. Niedawno opisaliśmy dwa najgroźniejsze i najliczniej występujące w uprawach sadowniczych. W tym tygodniu poświęcimy trochę miejsca dwóm innym, nie mniej groźnym gatunkom.

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Komunikat sadowniczy z 2.09.2022: Zabiegi przedzbiorcze w sadach

To już najwyższy czas zdecydować o sposobach zabezpieczania owoców na czas ich przechowywania. Jakie środki ochrony roślin będą najbardziej skuteczne? Z jakimi chorobami przechowalniczymi sadownicy będą musieli sobie poradzić w tym sezonie? Warto także pamiętać, że w naszych sadach wciąż aktywne są szkodniki, w tym owocówka jabłkóweczka i zwójkówki liściowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)