#ForumTopAgrar: Telematyka w precyzji i ewidencji zabiegów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

#ForumTopAgrar: Telematyka w precyzji i ewidencji zabiegów

20.12.2019autor: Jan Beba

Nowoczesne systemy prowadzenia równoległego, wspomagające pracę operatora czy telematyka wpływają na precyzję zabiegów, a to oszczędza czas i pieniądze.

System telemetryczny Claas Telematics pozwala na bieżącą analizę pracy wielu maszyn rolniczych oraz przygotowuje automatyczną dokumentację po zakończeniu zabiegów agrotechnicznych. Celem jest obniżenie kosztów codziennej eksploatacji maszyn – powiedziała w trakcie IV Forum Rolników i Agrobiznesu dr Barbara Raba-Przybylak z firmy Class Polska.

Telematics oferuje użytkownikom cztery różne sposoby realizacji tego celu.

  • Informacja: na ekranie w ciągniku, kombajnie lub sieczkarni system umożliwia wyświetlanie i dokumentowanie danych roboczych, śladów przejazdów i plonów. Wszystkie dane są przesyłane przez sieć telefonii komórkowej z maszyn na serwer, gdzie odbywa się ich przetwarzanie i zapisywanie. W efekcie można do nich zajrzeć później na portalu Telematics przez Internet i dokonać potrzebnych analiz.
  • Analiza: ta funkcja w programie Telematics dostarcza dokładnych danych o tym gdzie, kiedy i w jaki sposób pracują maszyny. Analiza pracy umożliwia poprawę wydajności maszyn.
  • Optymalizacja: dzięki Telematics można się dowiedzieć, w jaki sposób zwiększyć efektywność lub co jest przyczyną niepełnego wykorzystania wydajności maszyny. Jednocześnie wspieramy operatorów w stałym doskonaleniu umiejętności.
  • Dokumentowanie: we współdziałaniu z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem można niemal automatycznie zgromadzić wszystkie informacje o polach. Telematics dokumentuje m.in.: czasy pracy, przebiegi pracy, zużycie paliwa, pozycję maszyn, dane agronomiczne (wielkość zbioru, dawka aplikacyjna itd.). Przypisanie pól należących do gospodarstwa pozwala automatycznie przyporządkować do nich dane oraz uzyskać pełną analizę wydajności z poszczególnych pól

Nowością jest funkcja Remote Service do zdalnego serwisowania maszyny. Za zgodą rolnika dane z maszyny przesyłane są do serwisu Claas. Maszyna przesyła komunikat o błędzie do partnera serwisowego, dzięki czemu można szybciej zdiagnozować i usunąć usterkę.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

Traktorowy kalendarz adwentowy: Claas Arion 610

Trzeciego dnia naszego cyklu, w którym w szczegółach przyglądamy się najpopularniejszym w tym roku modelom ciągników, przybliżę Wam sylwetkę modelu Claas Arion 610.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Jak przyczepa może sterować traktorem Claas?

Specjalny system TIM Speed Conrol do przyczepy objętościowej Claas Cargos 9000 i 8000 może kontrolować prędkość jazdy ciągnika do przodu. Komunikacja między maszynami odbywa się przez złącze ISOBUS, co pozwala na współpracę z odpowiednio wyposażonymi ciągnikami wszystkich producentów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Agritechnica 2019: Claas Xerion na gąsienicach

Nowością Claas, która gromadzi tłumy zwiedzających na stoisku Claas jest Xerion Terra Trac z czterema gąsienicami. Nowe wielozadaniowe ciągniki spełniają teraz normę emisji spalin Stage V i wyposażone są w terminal Cebis zintegrowany z ISOBUS. Nowy model oznaczony jako Xerion 4200 zastępuje dotychczasowy model Xerion 4000.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)