Restart rynkowy- Rynkowy Serwis Spod Lady - 11.08.23 r.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Restart rynkowy- Rynkowy Serwis Spod Lady - 11.08.23 r.

11.08.2023autor: dr Juliusz Urban

W długi sierpniowy weekend, dzięki korzystnym prognozom pogody żniwa będą mogły się rozpocząć na nowo. Czy ceny w skupach po prawie dwutygodniowym zastoju zaczną podlegać nowym prawidłom? Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.

Z artykułu dowiesz się

  • ile wynoszą aktualne kursy rzepaku na Matifie?
  • dlaczego rzepak warto sprzedawać do Niemiec?
  • co myślą o rzepaku przetwórcy?
  • o ile mniejszy jest tegoroczny unijny import rzepaku?
  • co może wydarzyć się z rzepakiem po 15. września?
  • jaki jest kurs pszenicy na Matifie?
  • jakie są problemy eksporterów?
  • jak mocno potrafią różnic się ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej w skupach?
  • których zbóż będzie więcej?
  • jaki jest kurs złotego?
  • jak referendum i wybory mogą wpłynąć na kurs złotego?

Rzepak: mały import wspiera ceny

Rezpak kursy Matif

Rzepak wykresy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Nerwowe ruchy w notowaniach rzepaku na Matifie pozwalają przypuszczać, że zwłaszcza europejski rynek wyczekuje na mocniejsze uruchomienie się importu z Ukrainy. Jednak przy dotychczasowym słabszym o ponad połowę od ubiegłego sezonu słabszym tegorocznym handlu, niemieckie przetwórnie są ciekawym wentylem bezpieczeństwa dla przynajmniej 1/3 większych producentów i handlowców z zachodniej części naszego kraju.
Krajowi przetwórcy zdają się niebezpieczeństwa większego niż w poprzednim sezonie eksportu naszego rzepaku nie dostrzegać. A może...i to chyba jest rzeczywisty powód, są tak dobrze pokryci, że nie widzą w tym większego problemu, bo niemieckie wytwórnie też nie mają magazynów z gumy. Na razie na korzyść Niemców działa fakt, iż przyjmują oni mniej więcej na bieżąco, a nie tak jak nasi najwięksi, zapraszają na październik, listopad, czy nawet późniejsze miesiące.

r e k l a m a
Ciekawe jak rozegra się rynek po 15. września, kiedy to ukraiński rzepak może ruszyć większą parą? Pewnie zresztą na to liczą nasi przetwórcy, którzy zapewne myślą, że nawet jak u nas będzie blokada, to na Zachodzie sytuacja się uspokoi, a im, przy wysokich zapasach na starcie, krajowego rzepaku wystarczy nawet na półtora sezonu.

Pszenicę warto segregować 


Pszenica kursy Matif

Pszenica wykresy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Z braku nowych informacji o zbiorach, wciąż na światowy i europejski rynek odciskają piętno informacje o większych zbiorach pszenicy w Rosji i Francji. Również najnowszy raport USDA dopiero dziś po południu będzie opublikowany, ale już teraz eksperci zakładają wzrosty szacunków zbiorów pszenicy w USA. 

Na to wszystko nakładają się, płynące już niemal zewsząd informacje o gorszych parametrach pszenicy. Co z jednej strony skutkuje  korzystniejszymi warunkami nowych kontraktów eksportowych na pszenicę białkową, a z drugiej trudniejszym zbieraniem na statek do wcześniej zawartych transakcji. To lewaruje ceny pszenicy z podwyższoną zawartością białka w stosunku do standardu, ale i wzmacnia ceny pszenicy konsumpcyjnej w stosunku do paszówki. Tu różnice w tych samych punktach skupu dochodzą nawet do ponad 150 zł/t, a przecież żniwa w wielu regionach nawet na dobre się nie rozpoczęły.

Po długo oczekiwanym restarcie żniw wszystko wskazuje na rozpoczynającą się już wkrótce rynkową rywalizację o pszenicę z parametrami konsumpcyjnymi. Jednak gorszą informacją jest fakt, iż w miarę postępujących żniw ceny pszenicy paszowej mogą spadać, co pociągnie za sobą inne zboża i w dalszej perspektywie żniw kukurydzianych i jej nie pozwoli się odbić.

Na dziś rada jest jedna. Segregujmy zboża i to jak najdokładniej. Warto mieć wysortowane nawet dwa, trzy typy konsumpcji, choć jak się trafi „czternastka”, czego gorąco życzę, to może być warta złotego wręcz biznesu.

 Złoty będzie uczestniczył w kampanii?

Kursy walut NBP

 

Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Przy dość stabilnym ostatnio kursie złotego, wszyscy zdajemy sobie pytanie: czy w świetle ogłoszonego dość rychłego terminu wyborów parlamentarnych nasza waluta dalej pozostanie tak mocna?

Więcej jest argumentów przemawiających za słabnącym kursem, bo już pierwsze pojawiające się nieco zaskakujące pytanie referendalne, o brzemieniu dość zbliżonym do pytań retorycznych świadczy o prowadzonej misternej grze. A w świetle szykującej się ostrej kampanii wyborczej, obrzucanie się przez polityków błotem, zapewne i złotówkę błyszcząca i czystą nie pozostawi.


Komentarz z poprzedniego tygodnia przeczytasz tutaj!


Juliusz Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ceny materiału siewnego 2023 – ile kosztuje rzepak ozimy i zboże ozime?

Oferta na materiał siewny 2023. Ile kosztuje materiał siewny rzepaku, a ile zboża ozime? Które odmiany są najczęściej proponowane przez dystrybutorów?

czytaj więcej
Aktualności

SONDA NAWOZOWA: podwyżki cen nawozów azotowych. Aktualne ceny w Polsce i na świecie

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni widoczne stały się podwyżki szczególnie na nawozach azotowych. Jak zapowiadają analitycy rynkowi, trend raczej nie pójdzie w drugą stronę. Warto może zatem uzupełnić zapasy, a my przedstawiamy SONDĘ NAWOZOWĄ. Ceny nawozów w Polsce i na świecie.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: wszyscy czekają na wznowienie zbiorów

Przed deszczami udało się skosić tylko część zbóż i rzepaku, teraz zarówno rolnicy czekają na możliwość koszenia, jak i skupy, a co za tym idzie również porty wyczekują nerwowo kolejne dostawy. Tymczasem rynek zaczyna już analizować pierwsze sygnały płynące z pól.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)