Kukurydza i rzepak też wejdą na giełdę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza i rzepak też wejdą na giełdę

05.11.2020autor: dr Juliusz Urban

Na Platformie Żywnościowej SELLFOOD, nazywanej potocznie polską giełdą zbożową obecnie można dokonać transakcji sprzedaży lub zakupu pszenicy i od niedawna żyta. Na rozkręcającej się dopiero na dobre giełdzie ma już niebawem pojawić się kukurydza, a także rzepak.

Platforma Żywnościowa SELLFOOD swoje działanie rozpoczęła wiosną 2020 roku. Dotychczas pomimo utrudnień związanych z pandemią podjęto wiele prac zmierzających do jej rozwoju. Powołano Jednostkę Kontrolno-Autoryzacyjną, autoryzowano 24 magazyny zbożowe, zatwierdzono 3 laboratoria odwoławcze i dopuszczono do działania 3 domy maklerskie.

 

Od marca 2020 r. system jest już gotowy do zawierania transakcji. Od początku funkcjonowania giełdy zawarto transakcje giełdowe łącznie na 1000 ton pszenicy według kursu jednolitego i 250 ton w systemie aukcyjnym. Z dniem 24 lipca 2020 r. dopuszczono do obrotu na giełdzie także żyto. Pomimo wystawiania sporej ilości towarów, np. 11 tys. ton pszenicy i 2700 ton żyta, wystawiła na giełdzie dnia 4.11.2020 r. spółka Elewarr, wciąż obroty na giełdzie nie mogą nabrać tempa. Również z tej wystawianej puli nie sprzedano żadnej tony.

 

Przez zarządzającą platformą Towarową Grupę Energii S.A. dokonywane są dalsze starania, by ilość operacji giełdowych uległa znacznemu powiększeniu. Jak zadeklarował na dzisiejszym spotkaniu, zorganizowanym on-line przez Izbę Zbożowo-Paszową jej gość, dyrektor biura rynku rolnego TGE S.A. Grzegorz Muszyński, obecnie toczą się prace mające na celu wprowadzenie kukurydzy, która może zadebiutować w grupie oferowanych towarów już na przełomie 2020/21 roku. Wiosną możemy spodziewać się wprowadzenia rzepaku, a koniec przyszłego roku, początek 2022 r. jest terminem, w którym zarządzający giełdą zamierzają aktywować możliwość zawierania kontraktów terminowych.

 

Dyrektor Muszyński poinformował także o aktywnych działaniach handlowców w terenie, zmierzających do szybkiego powiększenia liczby autoryzowanych magazynów do 100. W tej liczbie ok. 30% ma być magazynów dużych gospodarstw, posiadających własną profesjonalną bazę składową i będących zainteresowanych przyszłą współpracą z giełdą. Autoryzację magazynów otrzymuje się na okres dwóch lat. Jak podkreślił przedstawiciel TGE, giełda jako jedyna w kraju oferuje handel towarami rolniczymi na tak bezpiecznym poziomie, gdzie transakcje są zabezpieczone zarówno po stronie sprzedaży, jak i po stronie zakupowej.

 

Miejmy nadzieję, że bezpieczeństwo transakcji oraz powiększenie liczebności magazynów i poszerzenie asortymentu towarowego przysłużą się do wzrostu zainteresowania zawieraniem transakcji za pomocą Platformy Żywnościowej SELLFOOD.

Jednak na prawdziwe efekty takiej tworzącej się dopiero organizacji zapewne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

– Zmiany wymagają czasu i jest to proces długotrwały.  Zanim giełda się rozwinie może minąć rok, a nawet jeszcze dłużej – stwierdziła Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska.

 

 

Juliusz Urban   Fot. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

W kraju ceny zbóż stabilne, ale rynki światowe niespokojne

Pomimo sporych ruchów na giełdach światowych ceny zbóż w krajowym skupie niewiele się zmieniły. Nieco niższe ceny proponują eksporterzy. Jednak spadki cen nie dotyczą kukurydzy, której żniwa wciąż przerywane są deszczami.

czytaj więcej
Raporty IGC

Raport IGC – świat skonsumuje tyle zbóż, co wyprodukuje

W swoim najnowszym raporcie eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej obniżają prognozy zbiorów zbóż i soi, a podwyższają światowe zużycie.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)