Czerwony Dzień Dziadka na giełdach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czerwony Dzień Dziadka na giełdach

22.01.2021autor: dr Juliusz Urban

Dzisiaj Dzień Dziadka, ale seniorom inwestującym w surowce na giełdach, ten dzień nie przynosi radości, tylko przysparza dodatkowych trosk. Ceny niemal wszystkich towarów poleciały do dołu.

Na giełdach światowych, poprzez Chicago, Nowy Jork, Londyn czy Paryż, indeksy wszystkich towarów zapaliły się na czerwono. Nie spadają tylko ceny drewna, które wczoraj podrożało na amerykańskiej giełdzie do 748 USD/1000 stóp deskowych.

A tak począwszy od platyny, złota, srebra, przez miedź, ropę, gaz, cukier oleje no i oczywiście wszystkie surowce rolnicze, ceny na giełdach ostro pospadały.

Platyna tanieje o 3,6% do 1095,4 USD/uncję.

Złoto traci 1,36% do 1844,55 USD/uncję

Natomiast srebro jest tańsze dziś o 2,85% i kosztuje 25,26 USD/uncję.

Miedź tanieje o 1,94% i kosztuje 7888 USD/tonę

 

Zmiany cenowe następują na rynku paliw ropa BRENT na londyńskiej giełdzie traci 2,6% i tanieje do 54,73 USD/baryłkę, natomiast ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku tanieje o 2,4% do 51,75 dolarów za baryłkę.

O 2,41% tanieje także gaz ziemny.

 

Giełdowe tąpnięcie nie oszczędza surowców spożywczych, z których jedynie wołowina oparła się niekorzystnemu trendowi.

I tak ceny cukru spadają o 0,68% do 15,85 amerykańskich centów za funt.

Olej sojowy tanieje o 0,9% do 42,9 USc/funt

 

Tanieją również znacznie pszenica, kukurydza i rzepak na paryskiej giełdzie Matif.

Około godz. 14 dzisiejszego dnia (22.01.2021 r.) notowania te wynoszą pszenica 227,75 euro/t (spadek o 4 euro), kukurydza 211,25 euro/t (–2,5 euro), a rzepak 431,75 (–2 euro).

 

Po wielu dniach optymizmu musiało nadejść otrzeźwienie, na razie nie ma dramatu, ale jeśli tendencja do uciekania inwestorów z giełd surowcowych przyjmie masowy charakter, będziemy mieli do czynienia z zupełnie już innymi poziomami cen. Tylko w co aktywni gracze będą inwestować swoje kapitały. Miejmy nadzieję, że po tych krótkotrwałych spadkach, w dalszym ciągu rynki surowców rolniczych będą najkorzystniejszymi lokatami.

r e k l a m a
A tak w ogóle, to wszyscy Dziadkowie, życzę Wam wszystkiego najlepszego. Trzymajcie się zdrowo!

Juliusz Urban  fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wróble, czajki i gawrony znikają z polskich wsi. Dlaczego?

Gawron, wróbel albo czajka nie są już typowe dla krajobrazu polskiej wsi. Zresztą dużo więcej gatunków jest zagrożonych wyginięciem o czym jasno mówi najnowsza Polska Czerwona Księga wydana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Co jest tego powodem?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: jeden banknot za tonę pszenicy?

Znaczny wzrost cen pszenicy rodzi wiele pytań, a codzienne podwyżki blokują handel. Może teraz przy odwróconym trendzie na giełdach i nieznacznych korektach cen rynek się ożywi.

czytaj więcej

Kolejne prognozy usztywniają ceny- Rynkowy Serwis Spod Lady - 03.11.23 r.

Najnowsze prognozy dotyczące zbożowego rynku tylko z pozoru są rewolucyjne, wiele z tych danych już dawno było publikowane, przez innych komentatorów rynku, tym samym ceny dalej są płaskie. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)