Stopniowe zasuszanie powoduje goraczkę mleczną u krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stopniowe zasuszanie powoduje goraczkę mleczną u krów

28.08.2019

Każdego roku American Dairy Science Association zaprasza naukowców z zajmujących się  zagadnieniami chowu i hodowli bydła i krów mlecznych w celu wymiany informacji. W tym roku w Knoxville w stanie Tennesse, w czasie trzech dni zaprezentowano ponad 800 badań. Co mówią najnowsze badania o okresie zasuszenia i fazie przejściowej u krów mlecznych?

1. Zasuszanie wywołuje gorączkę mleczną

Podczas fazy zasuszenia krowy często zapadają  na subkliniczną postać gorączki mlecznej (stężenie wapnia we krwi > 2,2 mmol/l, względnie > 8,8 mg/ dl), szczególnie w sytuacji stopniowego zmniejszania dojów. Stopień zachorowalności da się znacząco obniżyć (do 5,5 % względnie 2,7%), gdy doju zaprzestajemy raptownie, a nie w sposób powolnym


2. Lizyna i metionina - ważne aminokwasy w fazie przejściowej

Żywienie w okresie przejściowym aminokwasami nie ulegającymi rozkładowi w żwaczu - lizyną i metioniną - wpływa pozytywnie na późniejszą wydajność w laktacji. Wnioski te, powstały na podstawie analizy 20 doświadczeń żywieniowych. Krowy, którym podawano aminokwasy jeszcze przed wycieleniem, dawały w nadchodzącej laktacji o 2 litry mleka więcej. Nieco mniejszy był wzrost wydajności, gdy z suplementacją startowano dopiero na początku laktacji.

W badaniu przeprowadzonym w Chinach udało się dowieść, iż podawanie lizyny przed wycieleniem wpływa na polepszenie stabilności metabolizmu u krów na początku laktacji. Dodatek lizyny w czasie zasuszenia pozwala obniżyć stężenie BHB (wskaźnik uwalniania energii z rezerw tłuszczowych ciała) we krwi po wycieleniu.

3. Cukier dobry dla przemiany materii

Tematem ograniczeń w wydajności zajmowała się również grupa robocza amerykańskich i argentyńskich naukowców. Badali oni, czy da się polepszyć zaopatrywanie w energię krów świeżo po wycieleniu poprzez dodatek glukozy chronionej w żwaczu.

r e k l a m a
Dzięki zastosowaniu suplementu, więcej węglowodanów powinno trafić do jelita cienkiego, co z kolei powinno się pozytywnie odbić na wydajności mlecznej. Pomimo, że założenie było logiczne w teorii, dodatek odpornej glukozy nie doprowadził ani  do zwiększenia pobrania suchej masy, ani do zwiększonej wydajności mlecznej do 28 dnia.

Jednakże suplementacja ta doprowadziła u krów do obniżenia stężenia NEFA i BHBA we krwi. Do tego krowy, które otrzymywały glukozę nie potrzebowały wyrównywać niedoborów energetycznych poprzez spalanie rezerw tłuszczowych ciała.

Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile tłuszczu powinny zawierać preparaty mlekozastępcze dla cieląt?

Odchów cieląt i ich prawidłowe żywienie to wyzwanie dla każdego hodowcy. Dlaczego preparaty mlekozastępcze mają prawie o połowę mniej tłuszczu niż mleko? Czy żywienie w pierwszym okresie życia cieląt wpływa na późniejsze pobranie paszy? Na te pytania starali się odpowiedzieć badacze podczas międzynarodowego kongresu American Dairy Science Association. Do jakich wniosków doszli?

czytaj więcej

8 mało znanych faktów na temat ketozy

Na dorocznym kongresie American Dairy Science Association w Knoxville omawiane są tematy związane z produkcją mleka. Każdego roku naukowcy prezentują najnowsze wyniki badań, które pozwalają hodowcom na lepsze zrozumienie biologii i fizjologii krów mlecznych, a także poprawienie ich produkcyjności. Tym razem pod lupę badaczy wzięty został początkowy okres laktacji i występującej po wycieleniu ketozie.

czytaj więcej

Jak struktura dawki pokarmowej wpływa na zdrowie krów?

Nie zawsze udaje nam się zaspokoić zapotrzebowanie ogromnej liczby mikroorganizmów zasiedlających żwacz, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują specyficznych warunków. Przyczyną tego stanu jest fakt, iż coraz wyższe wydajności wymagają stosowania coraz większych dawek pasz treściwych, co prowadzi do zmniejszania ilości pasz objętościowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)