Poziom stresu wyczytany z krowiego futra
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poziom stresu wyczytany z krowiego futra

01.07.2022

Do tej pory poziom stresu u krów można było zmierzyć jedynie poprzez pomiar poziomu kortyzolu w kale, krwi i ślinie. Naukowcy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich w Dummerstorfie znaleźli nowy sposób na minimalnie inwazyjne wykrywanie długotrwałego stresu u krów.  

Pomiary hormonu stresu zmagazynowanego w sierści krów - do jakich wniosków doszli naukowcy?

Po raz pierwszy naukowcy zbadali czasowy rozkład zmagazynowanego kortyzolu w sierści zwierząt hodowlanych pod wpływem stresu, a także czynników niezależnych od stresu. W tym celu pobrano próbki sierści od 34 sztuk bydła; 17 sztuk bydła otrzymywało hormon adrenokortykotropowy (ACTH) co drugi dzień przez cztery tygodnie. 17 zwierząt w grupie kontrolnej otrzymało tylko roztwór soli fizjologicznej. Ponadto w laboratorium zbadano różne próbki sierści pod kątem występowania czynników niezależnych od stresu. 

Wyniki: Stres trwający kilka tygodni widać w zwiększonym stężeniu kortyzolu w różnych rodzajach sierści (okrywie ciała i na ogonie). W zależności od długości włosów, w próbce można odczytać historię stresu z kilku miesięcy.

U nowo urodzonych cieląt stwierdzono istotnie wyższy poziom kortyzolu w sierści w porównaniu z młodym bydłem, starszymi jałówkami i krowami. Płeć nie miała wpływu na stężenie kortyzolu.

r e k l a m a
Stężenie kortyzolu we włosach ogonowych było znacznie wyższe niż we włosach na karku, szyi i plecach. Zanieczyszczenie włosów moczem, śliną lub kałem zwiększało stężenie kortyzolu.

U badanych zwierząt stwierdzono wyższe stężenie kortyzolu we włosach w zimie niż w lecie.

Pigmenty melaniny w czarnych włosach pochłaniają promieniowanie świetlne. Dlatego też osobniki o czarnej sierści miały wyższe stężenie kortyzolu niż osobniki o białej.

Wniosek: Analiza włosów okazuje się być odpowiednim narzędziem wykrywania długotrwałego stresu. Metoda ta może w przyszłości stać się ważnym elementem w ocenie dobrostanu zwierząt.

Do tej pory obiektywna ocena dobrostanu zwierząt stanowiła wyzwanie. Nowe wyniki  badań pokazują, że długotrwały stres można wykryć w sierści. Czynnik stresu może być  elementem oceny warunków chowu
Do tej pory obiektywna ocena dobrostanu zwierząt stanowiła wyzwanie. Nowe wyniki badań pokazują, że długotrwały stres można wykryć w sierści. Czynnik stresu może być  elementem oceny warunków chowu
Źródło: Heimbürge i inni (2021)
fot. Simon

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 3/2022 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stres cieplny hamuje wzrost płodu u ciężarnych krów

Amerykańscy naukowcy odkryli, że stres cieplny u ciężarnych krów mlecznych wpływa na zmniejszenie wzrostu płodu oraz na wydajność i rozwój odpornościowy potomstwa.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak muzyka wpływa na świnie? Trwają badania belgijskich naukowców

Flamandzki rolnik próbuje dowieść, że świnie reagują na muzykę. Co więcej, mają także swoje preferencje muzyczne. Choć teza rolnika wywołuje uśmiech na twarzy, to została przyjęta przez zespół badaczy z Belgii, którzy przyznają, że niektóre dźwięki wpływają na zachowanie zwierząt i możliwe, że muzyka może mieć ten sam efekt. Jakiej muzyki świnie nie lubią, a jaka sprawia im radość?

czytaj więcej

Krowy przez stres cieplny pobierają nawet do 25% mniej suchej masy

Jedną z najważniejszych reakcji krowy na przegrzanie jest pogorszenie apetytu, dlatego troska o utrzymanie go na właściwym poziomie w okresie wysokich temperatur powinno być priorytetem, szczególnie u krów w okresie szczytu laktacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)