Jak zredukować straty białka w kiszonce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zredukować straty białka w kiszonce?

04.10.2019

Czy istnieją dodatki do kiszonek, które mogą redukować degradację białka? Naukowcy starali się zbadać, które związki mogą zatrzymać proteolizę, naturalnie zachodzącą podczas przechowywania pasz.

Czy istnieją środki, które poprawią sprawność kiszonek i zahamują utratę cennego białka?

W trakcie fermentacji kiszonki i jej przechowywania dochodzi do strat białek. Aby zwiększyć wydajność azotu, naukowcy belgijscy testowali w warunkach laboratoryjnych, czy dodatki do kiszonek mogą wpłynąć pozytywnie na zahamowanie proteolizy (degradacji białek) w silosie oraz czy mogą zwiększyć strawność kiszonki.

W eksperymencie kiszeniu poddano trawę z pastwiska oraz czerwoną koniczynę.

Wszystkie zastosowane dodatki miały tylko niewielki wpływ na wartość pH. Tanina dębowa i zeolit zredukowały ilość amoniaku w kiszonce odpowiednio o 12 i 16%, co ograniczyło proteolizę. Niestety, zeolit ograniczył strawność masy organicznej. Roztwór erythrolu i melasa z drewna w ogóle nie miały wpływu na degradację białka.
Wniosek: Trudno znaleźć jeden środek, który zahamowałby rozkład białek. Być może w przyszłości uda się odnaleźć kombinację dodatków , by uzyskać jak najlepsze wyniki.

Źródło: Herremansi i inni, 2018
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Austriacka mleczarnia zapłaci więcej za mleko od lepiej utrzymywanych krów

Największa, licząca 11 tysięcy dostawców, mleczarnia austriacka Berglandmilch, rozpoczęła od lipca wypłatę ekstra dodatku za dobrostan dla hodowców, którzy chcą zrobić dla swoich zwierząt coś więcej  niż ustawowe minimum.

czytaj więcej

Kulawizny - stały problem w stadach krów mlecznych

Zaburzenia związane z racicami u krów mlecznych spowodowane są przez wiele różnorodnych czynników. Poziom produkcji mlecznej, metody hodowlane, czynniki środowiskowe, dawkowanie i układanie dawek pokarmowych oraz higiena odgrywają bardzo ważną rolę.

czytaj więcej

Jak zapobiegać chorobom zakaźnym w stadzie?

Celem każdego hodowcy i producenta mleka jest osiągnięcie satysfakcjonujących wyników produkcyjnych i finansowych.  Składa się na to bardzo dużo elementów: potencjał genetyczny krów, warunki zoohigieniczne, produkcja pasz gospodarskich, żywienie, warunki atmosferyczne, przestrzeganie zasad biobezpieczeństwa  i wreszcie zdrowie zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)