Intensywne żywienie cieląt wpływa korzystnie na ich późniejszą płodność
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Intensywne żywienie cieląt wpływa korzystnie na ich późniejszą płodność

10.02.2021

Intensywne karmienie cieląt przed odsadzeniem i po odsadzeniu, pozytywnie wpływa na rozwój układu rozrodczego i późniejszą płodność.

Intensywne żywienie cieląt z korzyścią dla płodności

Intensywność odpajania cieląt wpływa na późniejszą płodność jałówek. Do takiego wniosku doszli kanadyjscy naukowcy z uniwersytetu w Alberta, na podstawie randomizowanej próby. 36 cieląt rasy hf podzielono na 4 grupy żywieniowe:
  • od 1. do 7. tygodnia – 5 litrów mleka pełnego vs 10 litrów mleka pełnego w ciągu dnia;
  • od 11. do 25. tygodnia – 70% paszy treściwej i 30% sieczki ze słomy vs 85% paszy treściwej i 15% sieczki ze słomy.
Od 1. do 11. tygodnia cielęta dostały do woli suchy TMR (85% paszy treściwej, 15% sieczki ze słomy). Po 11. tygodniu cielęta karmiono jedną z dwóch ww. mieszanek. Od 26. tygodnia co tydzień mierzono masę ciała oraz wysokość w krzyżu. Za pomocą USG oceniano grubość endometrium (błona śluzowa) macicy, strukturę jajników oraz liczbę i wielkość pęcherzyków. Widoczne ciałko żółte świadczyło o pierwszym jajeczkowaniu, a tym samym o wejściu w okres dojrzałości płciowej. Badanie USG prowadzono do drugiej owulacji, a następnie zakończono doświadczenie.

r e k l a m a

Czym wyróżniały się intensywnie żywione cielęta?

Cielęta karmione intensywnie miały statystycznie wyższą masę ciała (82 kg w 8. tygodniu i 247 kg w 25. tygodniu) w porównaniu z grupą standardowo żywioną (73 kg w 8. tygodniu i 230 kg w 25. tygodniu). Żywienie miało też wpływ na wysokość w krzyżu.
Cielęta karmione paszą wysokoenergetyczną miały również grubszą błonę śluzową macicy (12 mm vs 10,8 mm), jak również więcej pęcherzyków (31 vs 21 sztuk) w trakcie pierwszego cyklu. Liczba pęcherzyków w następnych cyklach jest powtarzalna. Z nich rozwinęło się znacznie więcej pęcherzyków klasy 2 (6 do 9 mm) oraz 3 (powyżej 9 mm), z których w późniejszej fazie rozwija się komórka jajowa. Przeciętnie w 39. tygodniu życia krowy wchodziły w pierwszy cykl.

Wnioski dla praktyki: Intensywnie karmione cielęta są cięższe, wcześniej wchodzą w dojrzałość, co jest podstawą dobrej płodności.
  • Cielęta intensywnie karmione przed odsadzeniem i po odsadzeniu są cięższe, wcześniej więc wchodzą w okres dojrzewania. Dzięki grubszej błonie śluzowej macicy mogą wyprodukować większą liczbę pęcherzyków, przez co są bardziej płodne niż grupa kontrolna

Theresa Hagemann
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do jakich schorzeń prowadzi niedobór cynku u krów?

Cynk jest niezbędny w procesach wzrostu, a przede wszystkim stabilizacji błon komórkowych. Uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych, a ponadto w produkcji oraz sekrecji takich hormonów jak: testosteron, prostaglandyna, insulina i tyroksyna. Cynk jest niezbędny do rozwoju i funkcji gonad, budowy szkieletu i rozwoju płodu. Warunkuje funkcjonowanie systemu odpornościowego.

czytaj więcej

Rozwój mlecznych gospodarstw zahamowany przez brak ziemi

Robert Klimek od 3 lat prowadzi gospodarstwo mleczne przejęte po rodzicach. Młody rolnik chciałby powiększać hodowlę bydła, ale – w jego ocenie – głównym czynnikiem ograniczającym jest ziemia. Uprawiany areał to w większości dzierżawy, a do części pól hodowca musi dojeżdżać nawet 20 km.

czytaj więcej

Skąd się wzięło powiedzenie "gapi się jak cielę na malowane wrota"?

"Gapić się jak cielę na malowane wrota" - często powtarzamy to powiedzenie. Oznacza ono, że dana osoba przypatruje się komuś lub czemuś intensywnie i bezmyślnie. Skąd się ono wzięło?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)