Od nowego roku zmiany w badaniach sprawności opryskiwaczy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od nowego roku zmiany w badaniach sprawności opryskiwaczy

08.08.2020autor: Janusz Biernacki

Opryskiwacze polowe muszą przejść okresowe badania dotyczące ich sprawności technicznej w ramach wykonywanych prac polowych. Od nowego roku niektóre z przepisów przeprowadzenia takiego testu w upoważnionych punktach kontrolnych zostaną znowelizowane.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina jednostkom prowadzącym działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej opryskiwaczy polowych, że od 1 stycznia 2021 r. nastąpi zmiana wymagań dotyczących prowadzenia badań.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, od dnia 1 stycznia 2021 r. w opryskiwaczach ciągnikowych lub samobieżnych polowych innych niż dozujące ciecz użytkową w pasach lub rzędach:
  • nie będzie możliwe przeprowadzanie sprawdzenia dystrybucji cieczy metodą jednoczesnego pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza, albo – po ich demontażu – z belki polowej opryskiwacza,
  • zmienią się wymagania techniczne dla ręcznego i elektronicznego stołu rowkowego do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy.
Obowiązujące po 1 stycznia 2021 r. wymagania określone są w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia. Po 1 stycznia 2021 r. badania opryskiwaczy polowych będą mogły prowadzić wyłącznie jednostki, które dostosują się do nowych wymagań.

Źródło: PIORiN
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przed założeniem plantacji pomyśl o odkażaniu gleby

Dziś w gospodarstwie Zbigniewa Byrskiego w Woli Starowiejskiej k. Belska (woj. mazowieckie) odbył się pokaz odkażania gleby preparatem Basamid 97 GR firmy UPL. Na spotkanie przyjechało ponad 30 okolicznych plantatorów truskawek i warzyw, by w praktyce przekonać się, jak wygląda aplikacja środka oraz porozmawiać o warunkach wykonania i skuteczności zabiegu.

czytaj więcej

SDF i autonomiczne roboty do prac w winnicach

VitiBot to francuska firma specjalizująca się w produkcji autonomicznych robotów między innymi do prac w winnicach. Koncern SDF, który produkuje traktory, kombajny marki Deutz-Fahr, przejął większościowy pakiet udziałów VitiBot.  Lodovico Bussolati, dyrektor generalny SDF, zapowiedział wzbogacenie oferty o zeroemisyjne pojazdy elektryczne oraz ciągniki autonomiczne. 

czytaj więcej

Już na plantacji sprawdzisz ile witamin mają Twoje owoce. Jak działa biosensor?

Ile witamin jest w dojrzewających owocach i warzywach? Na to pytanie odpowiadają naukowcy, którzy stworzyli niedrogie i łatwe urządzenie, które już na polu wskaże poziom witamin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)