Żniwa i siew z top agrar i profi: Co zmieniło się w ciągnikach Arbos 5130 Advanced?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa i siew z top agrar i profi: Co zmieniło się w ciągnikach Arbos 5130 Advanced?

20.07.2023autor: dr Artur Jakubek

Druga edycja pokazu Żniwa i siew obfitowała w ciągniki Arbos dostarczone przez generalnego importera marki – firmę Korbanek. W pokazie pracowały dwa ciągniki Arbos 5130 Advanced nowej generacji. Co się w nich zmieniło?

W ciągniku Arbos 5130 Advanced drugiej generacji silnik Kohlera zastąpiła turbodoładowana jednostka common rail Doosan D34 o pojemności 3,4 l generująca moc 130 KM. Silnik spełnia normę emisji spalin Euro 5, dzięki zastosowaniu filtra cząstek stałych (DPF) oraz SCR i DOC. W porównaniu do poprzednika zapewnia lepszą charakterystykę mocy i momentu obrotowego, co zapewnia wydajną pracę przy niższych obrotach silnika. Producent informuje, że 95% mocy maksymalnej jest dostępne przy 1700 obr./min, a maksymalny moment obrotowy (500 Nm) jest dostępny już przy 1400 obr./min. 

Przekładnia Advanced i hydraulika w Arbosie

W ciągniku Arbos 5130 drugiej generacji przekładnia Advanced z 3 zakresami, 5 biegami i 3 półbiegami przełączanymi pod obciążeniem, oferuje w sumie 45 biegów do przodu i 15 do tyłu. W standardzie są biegi pełzające i elektrohydrauliczny rewers. Minimalna prędkość jazdy wynosi 300 m/h, a maksymalna sięga 40 km/h (przy 1840 obr,/min). 
Pompa hydrauliczna zapewnia do 40 l/min oleju w układzie kierowniczych, mechanizmie różnicowym, napędzie WOM i przednim napędzie oraz 70 l/min oleju przeznaczonego o obsługi maszyn towarzyszących. W standardzie są 4 pary wyjść hydraulicznych, a ciśnienie panujące w układzie hydraulicznym wynosi 200 barów.
WOM i podnośnik w Arbosie 5130
Udźwig tylnego podnośnika w 130-konnym Arbosie 5130 wynosi 4600 kg, a przedniego 2000 kg. Tylny WOM oferuje dwie prędkości obrotowe 540 lub 1000 obr./min. Dostępny w opcji niezależny przedni WOM jest włączany elektrohydraulicznie, a jego prędkość robocza wynosi 1000 obr./min.
r e k l a m a

Jak wygląda kabina w Arbosie drugiej generacji?

Według informacji producenta kabina w ciągniku Arbos 5130 Advanced została zaprojektowana z myślą o ergonomii obsługi i komforcie operatora. Przeszklone powierzchnie zapewniają dobrą widoczność dookoła ciągnika, a wnętrze, jak poprzednio, jest jasne. W porównaniu z poprzednią generacją ciągników, w najnowszych modelach poprawiono szczelność kabiny i zredukowano poziom hałasu. Producent zapewnia również, że 4-słupkowa kabina wykonana według własnej technologii, jest o ponad 30% lżejsza od kabin projektowanych w tradycyjny sposób, a wąska deska rozdzielcza zapewnia dobrą widoczność do przodu.

Dla kogo ciągniki Arbos?

Arbos 5130 Advanced drugiej generacji to ciągniki, które dzięki silnikowi z dobrą charakterystyką mocy i momentu obrotowego, sprawdzą się w małych i średniej wielkości gospodarstwach, zarówno w uprawie, jak i w transporcie. Wysoki moment obrotowy przy niskiej prędkości obrotowej silnika Doosan D34 powinny przełożyć się na niskie zużycie paliwa.
Podczas pokazu Żniwa i siew, obydwa ciągniki Arbos 5130 Advanced współpracowały z dwiema prasami McHale: zmiennokomorową V6750 i stałokomorową F5500.

opr. aj
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Manitou wprowadza na rynek nową serię kompaktowych ładowarek. Co je wyróżnia?

Maszyny Manitou od lat pracują w polskich gospodarstwach rolnych. Są to: ładowarki, wózki widłowe, jak i platformy robocze. W rolnictwie szczególną popularnością cieszą się ładowarki teleskopowe. Ostatnio Manitou skupia się na prezentacji nowych, kompaktowych ładowarek przegubowych. Jedna z takich prezentacji odbyła się w minionym tygodniu w siedzibie partnera handlowego francuskiego koncernu, firmie Agromix w Rojęczynie.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Żniwa i siew z top agrar i profi: Proste i skuteczne narzędzia - Güttler Super Maxx i głębosz Actisol Actimix

Pokaz Żniwa i siew obfitował w narzędzia uprawowe. Wśród nich pojawił się również sprzęt jeszcze mało znanych w naszym kraju marek Güttler i Actisol. Jakie możliwości oferuje głębosz i kultywator dostarczony przez firmę Karchex?

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Żniwa i siew z top agrar i profi: Brona talerzowa i pług dłutowy od firmy Rolmako

Brona talerzowa U 652 SpeedCutter to nowość w ofercie firmy Rolmako. Maszyna wyposażona jest w talerze faliste o średnicy 450 mm i grubości 4 mm. Z tyłu maszyny znajduje się wał daszkowy o średnicy 600 mm, który zdaniem producenta sprawdzi się na większości polach. Brona przeznaczona jest do ultra płytkiej uprawy na głębokość ok. 3 cm. SpeedCutter w zależności od warunków może pracować z prędkością 12-20 km/h.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)