Wyższe plony dzięki technologii DeltaRow w siewniku Lemken Azurit
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wyższe plony dzięki technologii DeltaRow w siewniku Lemken Azurit

02.01.2021autor: Dawid Konieczka

Wyższy plon, więcej energii, większa produkcja gazu z 1 ha to główne zalety uprawy kukurydzy w technologii podwójnych rzędów DeltaRow – potwierdzają to doświadczenia Uniwersytetu w Osnabruck.

Doświadczenia z technologią uprawy kukurydzy DeltaRow z wykorzystaniem siewnika punktowego Lemken Azurit założono wiosną 2020 roku w okolicach Borken (Niemcy, Nadrenia, Północna-Westfalia). Zalety technologii uprawy kukurydzy w podwójnych rzędach w porównaniu do tradycyjnego siewu w pojedynczych rzędach widoczne były na wszystkich poletkach doświadczalnych i dla wszystkich odmian.
 
Średnio wzrost plonów wyniósł 8,2% dla energii laktacyjnej netto (NEL), 7,9% dla energii metabolicznej (EM) i 5,4% większej produkcji biogazu. Te korzyści wynikają przede wszystkim z zalet technologii siewu w podwójnych rzędach i rozmieszczeniu roślin w trójkącie, gdzie technologia ta zapewnia średnio o 70% więcej miejsca na wzrost i rozwój roślin niż dla roślin wysianych w pojedynczych rzędach. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do światła i składników pokarmowych zgromadzonych w glebie.

Doświadczenia przeprowadzono przy obsadzie 7, 8 i 9 roślin na m2. Największe korzyści wzrostu plonu zaobserwowano przy obsadzie 8  roślin na m2.

Lemken informuje, że od tego sezonu siewniki punktowe Azurit z technologią siewu DeltaRow mogą być wykorzystywane także do siewu słonecznika. Wymaga to zastosowania innych tarcz nasiennych. Do tej pory Azurit wykorzystywany jest do siewu kukurydzy i soi.
autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

KE przedstawiła eko-schematy – co obejmują?

Komisja Europejska przedstawiła listę eko-schematów dzięki, którym nowa Wspólna Polityka Rolna będzie bardziej przyjazna środowisku i przyczyni się do ochrony klimatu. Rolnicy, którzy zdecydują się realizować takie działania mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe z unijnych dotacji. 

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Idzie zima! Czas przygotować opryskiwacz do garażowania

Lokalnie można już było zaobserwować pierwsze przymrozki. Jest to sygnał, aby pomyśleć o przygotowaniu opryskiwacza do zimowego garażowania. O czym należy pamiętać?

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Używane ładowarki burtowe, czyli skid steer: tanie, zwrotne, trwałe

Usuwanie obornika, przewożenie bel, załadunek paszowozu – to zadania, z jakimi w coraz większej liczbie polskich gospodarstw mierzą się używane ładowarki burtowe. Rozmawiałem o nich z ich sprzedawcą Kamilem Fabiszewskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)