KE przedstawiła eko-schematy – co obejmują?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE przedstawiła eko-schematy – co obejmują?

15.01.2021autor: wk

Komisja Europejska przedstawiła listę eko-schematów dzięki, którym nowa Wspólna Polityka Rolna będzie bardziej przyjazna środowisku i przyczyni się do ochrony klimatu. Rolnicy, którzy zdecydują się realizować takie działania mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe z unijnych dotacji. 

Komisja Europejska opublikowała listę potencjalnych praktyk rolniczych, czyli tak zwanych eko-schematów, które będą wspierać zazielenienie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Eko-schematy są częścią reformy WPR, będącej obecnie przedmiotem negocjacji między Parlamentem Europejskim a Radą Europejską. Jest to nowy instrument mający na celu nagradzanie rolników, którzy zdecydują się bardziej zaangażować w działania z zakresu ochrony środowiska i klimatu. 

- Lista ta ma na celu wniesienie wkładu w debatę na temat reformy WPR i jej roli w osiąganiu celów Zielonego Ładu. Lista ta zwiększa również przejrzystość procesu ustanawiania strategicznych planów WPR i zapewnia rolnikom, organom administracji, naukowcom i zainteresowanym stronom podstawę do dalszej dyskusji na temat jak najlepszego wykorzystania tego nowego instrumentu. Przyszła WPR odegra kluczową rolę w zarządzaniu przejściem na zrównoważony system żywnościowy i we wspieraniu europejskich rolników w całym okresie – przekonuje Komisja Europejska. 

Eko-schematy mają przyczynić się osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz być wsparciem dla strategii „Od pola do stołu” i strategii „Bioróżnorodności”, które zakładają m.in. 10% odłogowanie gruntów rolnych, przeznaczenie 25% gruntów pod uprawy ekologiczne oraz znaczące ograniczenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin.

r e k l a m a
Komisja Europejska zaproponowała kilkadziesiąt różnych praktyk rolniczych w tym m.in.: 

- praktyki rolnictwa ekologicznego
- zintegrowane praktyki ochrony przed szkodnikami
- płodozmian z roślinami strączkowymi
- stosowanie upraw/odmian roślin bardziej odpornych na zmiany klimatyczne
- ulepszona uprawa ryżu w celu zmniejszenia emisji metanu (np. naprzemienne techniki mokre i suche)
- przyjazne warunki utrzymywania zwierząt (zwiększona ilość miejsca, zapewnienie codziennie ściółki ze słomy, zacienianie, zraszacze, wentylacja i inne metody walki ze stresem cieplnym)
- praktyki zwiększające wytrzymałość, płodność i długowieczność zwierząt ( np. poprawa długość życia krów mlecznych, hodowla zwierząt o niższej emisji metanu, promowanie różnorodności genetycznej)
- plany kontroli zdrowia zwierząt w celu zmniejszenia ryzyka zakażeń, które wymagają  potem podania antybiotyków
- zapewnienie dostępu do pastwisk i wydłużenie okresu wypasu zwierząt
- praktyki z zakresu agro-leśnictwa
- praktyki z zakresu rolnictwa węglowego mające na celu sekwestrację CO2 w glebie oraz w korzeniach upraw, drewnie i liściach
- praktyki z zakresu rolnictwa precyzyjnego (np. precyzyjna uprawa roślin w celu zmniejszenia zużycia nawozów, wody i środków ochrony roślin)
- praktyki z zakresu ochrona zasobów wodnych (np. przejście na uprawy mniej wymagające wody)
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Wyższe plony dzięki technologii DeltaRow w siewniku Lemken Azurit

Wyższy plon, więcej energii, większa produkcja gazu z 1 ha to główne zalety uprawy kukurydzy w technologii podwójnych rzędów DeltaRow – potwierdzają to doświadczenia Uniwersytetu w Osnabruck.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Plan Strategiczny: Jakie są rekomendacje KE dla polskiego rolnictwa?

- KE daje zielone światło do zielonej reformy polskiego rolnictwa. Będzie to reforma, z której skorzystają setki tysięcy polskich gospodarstw – powiedział dziś podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa unijny komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wraz z ministrem Grzegorzem Pudą przedstawił rekomendacje do Planu Strategicznego Polski dla Wspólnej Polityki Rolnej.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)