Jak wykonać próbę kręconą rozsiewacza do nawozów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wykonać próbę kręconą rozsiewacza do nawozów?

14.02.2020autor: Paweł Twardowski

Nawozy mineralne stanowią sporą cześć kosztów produkcji, więc nie można ich wysiewać na przysłowiowe oko. Podpowiadam jak przeprowadzić próbę kręconą rozsiewacza nawozu. Nim wyruszysz w pole sprawdź jak to zrobić.

Każdy nawóz ma inne właściwości fizyczne, co wpływa na dawkę. Nawet nawóz tego samego rodzaju np. saletra amonowa, tylko innego producenta, może się znacznie różnić pod względem m.in. wielkości granul czy wilgotności, co nie jest bez znaczenia dla ilości jaką wysiejemy na pole. Dlatego nim wyruszymy rozsiewaczem zasilać rośliny koniecznie trzeba przeprowadzić próbę kręconą.

Podpowiadamy jak krok po korku wykonać próbny wysiew. Nasze porady można zastosować do każdego sprzętu oferowanego na rynku bez względu na kolor czy markę.

Z pomocą przychodzi oczywiście technologia. Najnowocześniejsze rozsiewacze nawozów już nie tylko dbają o zachowanie zadanej przez traktorzystę dawki nawozu na hektar niezależnie od prędkości jazdy, ale także potrafią zmieniać szerokość pracy na parcelach w kształcie klina. Jednak nie ma co ukrywać, że taki sprzęt, naszpikowany elektroniką i współpracujący z satelitami GPS jest horrendalnie drogi – poza zasięgiem większości małych i średnich gospodarstw.  Dlatego też wielu rolników wykorzystuje tańsze i prostsze rozsiewacze nawozu, gdzie dawki wysiewu regulowane są ręcznie przez użytkownika.

Przypominam zatem film instruktażowy, który nakręciłem dla Czytelników top agrar Polska już kilka lat temu.

autor Paweł Twardowski

Paweł Twardowski

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wczesne siewy zbóż jarych (FILM)

Do wiosny został jeszcze miesiąc, ale coraz więcej rolników rozpoczyna wiosenne siewy. W okolicy Krapkowic, Białej i Korfantowa opolscy rolnicy posiali owies nasienny i szykują się do siewu jęczmienia.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Czy od 15 lutego można na pola wywozić też nawozy azotowe naturalne?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotrzymało słowa i doprowadziło do wejścia w życie przepisów pozwalających na stosowanie nawozów azotowych na oziminy i użytki zielone już od 15 lutego. A co z nawozami naturalnymi, czyli gnojówką, gnojowicą, obornikiem i pomiotem? Czy je też można stosować w myśl tych przepisów?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Azot na pola od 15 lutego – szykujcie rozsiewacze nawozu!

– Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego podpisu Premiera, ale jednak już jutro ma on podpisać dokumenty, umożliwiające zastosowanie nawozów azotowych od 15. lutego. Póki jednak tego podpisu nie będzie, azotu nie można stosować – mówił w rozmowie z naszą redakcją Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)