Późne siewy kukurydzy na ziarno na Opolszczyźnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Późne siewy kukurydzy na ziarno na Opolszczyźnie

07.05.2022

Zimny kwiecień sprawił, że większość gospodarstw na Opolszczyźnie dopiero pod koniec miesiąca rozpoczęła siewy kukurydzy i są one spóźnione o ponad tydzień. Co jest najbardziej istotne przy siewach kukurydzy?

Rolnicy sieja nie tylko na nowych stanowiskach, ale także po zlikwidowanych uprawach jarych, np. po grochu, który uległ przymrozkom. Niebawem z pól zostaną zebrane żyta na kiszonkę i wtedy rozpoczną się też siewy kukurydzy na kiszonkę. Nasiona kukurydzy najlepiej wschodzą w ciepłej i wilgotnej glebie, dlatego siewu nie można za bardzo opóźniać, zwłaszcza z uwagi na coraz bardziej dotkliwą suszę.

Bardzo wysokie koszty środków do produkcji, zwłaszcza nawozów, środków ochrony roślin i paliwa spowodowały, że kukurydza staje się jedną z wiodących upraw, ponieważ nakłady na 1 ha są niższe niż w przypadku pszenicy, rzepaku czy buraków cukrowych.

Najważniejsze w uprawie kukurydzy jest wysiew w optymalnym terminie i w optymalnych warunkach glebowych, odchwaszczenie w fazie do 6 liści właściwych i dokarmianie dolistne.

O uprawie kukurydzy opowiadają:

  • Jan Piechaczek, rolnik z Jaśkowic
  • Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy
  • Bernard Marks, rolnik z Ligoty Krapkowickie
  • Natalia Gach, firma Gach Agro

dr M. Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak pomóc kukurydzy w przetrwaniu suszy? [WIDEO]

Susza wiosenna zapewne odbije się na plonowaniu roślin. W wielu rejonach od początku kwietnia do ostatniej dekady maja nie padało. Opady od końca maja poprawiły bilans wodny, ale na jak długo?

czytaj więcej

Rolnik spod Bartoszyc stawia na polskie odmiany i sprawdzone technologie. Czy to się opłaca?

Co roku nowe odmiany, dużo zagranicznych hodowli, bo są lepsze, wydajniejsze. Obowiązkowa biostymulacja, bogate nawożenie dolistne, ciągłe „podkręcanie” roślin. Ciężko nadążyć za nowościami pojawiającymi się na rynku. A może lepiej mieć własną przemyślaną technologię, zaufać polskim odmianom i czytać etykiety?

czytaj więcej
Zboża

Majowe opryski w zbożach ozimych. Rolnicy czekają na deszcz!

Kondycja zbóż w województwie opolskim jest dobra, pomimo tego, że był zimny kwiecień. Doskwiera jednak brak wody, a na opady w prognozach pogody się nie zanosi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)