Płoniarka w kukurydzy – jak ją rozpoznać, zabiegać i zwalczyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Płoniarka w kukurydzy – jak ją rozpoznać, zabiegać i zwalczyć?

19.05.2023autor: Tomasz Czubiński

Jak rozpoznać obecność ploniarki zbożówki w kukurydzy, jak zapobiegać i jak zwalczać?

Niestety, w chwili zauważenia objawów żerowania szkodników, jest najczęściej zbyt późno na podjęcie działań ochronnych. Mimo to warto je poznać, aby w kolejnym sezonie podjąć działania zaradcze.

Ploniarka zbożówka - charakterystyka i objawy

Sprawca: larwy muchówki – ploniarki zbożówki.
Zewnętrzne objawy żerowania: placowy brak wschodów, zniekształcone siewki i starsze rośliny, liście sklejone w pączku, postrzępione liście, uszkodzony stożek wzrostu.
Miejsca częstego występowania: niezależnie od lokalizacji miejsca na polu i pola, częściej jednak po zbożach, szczególnie jarych i po kukurydzy.

Ploniarka zbożówka - zapobieganie i zwalczanie

  • Zapobieganie: możliwie wczesny siew kukurydzy, unikanie siewu po zbożach i po kukurydzy, izolacja przestrzenna od upraw trwałych, użytków zielonych, traw nasiennych i ugorów.
  • Zwalczanie: brak obecnie zarejestrowanych insektycydów, stosowanie zapraw czy granulatów zarejestrowanych np. na drutowce pozwala przy okazji na ochronę przed wczesnym nalotem szkodnika.


Tomasz Czubiński

fot: Janusz Biernacki

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Odchwaszczanie kukurydzy – do której fazy można używać herbicydów?

Odpowiednio przeprowadzona walka z chwastami jest jednym z ważniejszych elementów starań o wysokie plony. Huśtawka pogodowa sprawia, że co roku trzeba ją dostosować do warunków. Odchwaszczanie kukurydzy podpowiadamy, w jakich terminach wykonać zabieg herbicydami.

czytaj więcej
Kukurydza

Odżywianie dolistne kukurydzy. Ile boru i cynku na kukurydze?

W skrajnych warunkach pogodowych dużego znaczenia nabrało nalistne odżywianie roślin, które jest szczególnie efektywne w przypadku mikroelementów. Które z nich są ważne dla kukurydzy? Jakie dawki i w jakiej fazie zastosować?

czytaj więcej
Kukurydza

Krytyczne fazy rozwoju kukurydzy – jak w pełni wykorzystać jej potencjał?

Kukurydza stała się alternatywą dla wielu gospodarstw, w których pszenica jakościowa i rzepak ozimy rozczarowały plonami i opłacalnością. I nic dziwnego, bo jej agrotechnika jest stosunkowo prosta i nie ma jeszcze tak wielu zagrożeń ze strony agrofagów, jak w przypadku pszenicy czy rzepaku, zwłaszcza w kontekście chorób. Jakie są jej krytyczne fazy rozwoju i jak w pełni wykorzystać jej potencjał plonotwórczy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)