Omacnica, stonka i rolnica – szkodniki atakują uprawy kukurydzy [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Omacnica, stonka i rolnica – szkodniki atakują uprawy kukurydzy [FILM]

02.08.2023autor: Patrycja Bernat

Późne siewy kukurydzy spowodowały opóźnienie wegetacji roślin, ale ciągnąca się susza została w końcu przerwana przez obfite deszcze, niekiedy spadło nawet 40 litrów! Omacnica prosowianka nie pojawia się wszędzie, ale plantacje obserwować trzeba. W tym roku problemem okazała się za to rolnica i stonka kukurydziana.  Rolnicy monitorują plantacje za pomocą pułapek świetlnych, które są na tyle atrakcyjne, że w niewyjaśnionych okolicznościach znikają z pola. W poprzednich latach niektórzy zwalczali larwy omacnicy metodą biologiczną za pomocą kruszynka aplikowanego z powietrza – z wiatrakowca lub dronów. W tym roku jest to jednak zbyt kosztowne.

— Na polu znajduje się kukurydza nasienna firmy Saatbau odmiana Eduardo, tak jak widać w tym momencie kastraty przejechały po matecznej formie i zostały usunięte kwiatostany. Zaczyna się faza kwitnienia w ojcowskiej formie kukurydzianej. Ten rok wygląda bardzo fajnie. Długo kukurydza stała, bo było bardzo sucho, ale w ostatnich dniach mieliśmy opady w wielkości raz było to 40 litrów, potem 17 litrów kilka dni temu kolejne 12 litrów, dzięki czemu kukurydza ruszyła — mówi Wojciech Grabowski, rolnik z Jankowic Wielkich.

Rolnica atakuje kukurydzę

Omacnica, jak zaznaczył Wojciech nie stanowiła w tym roku problemu, ale za to pojawiła się rolnica. Kukurydza ta zasiana była na próchnicznej ziemi, obornikowanej, czyli na stanowisku, w którym rolnica czuje się bardzo dobrze.

Pułapki świetlne na omacnice w kukurydzy nasiennej

— W tej kukurydzy omacnica wyrządza niewiele szkód, bardziej trzeba uważać na stonkę. Kukurydza schodzi szybko z pola, omacnica w tym czasie, nawet jeżeli jest, to nie przewraca jeszcze roślin, a przy zwykłej kukurydzy paszowej jest to problem i utrudnia zbiór. W tej kukurydzy nasiennej faza zbioru jest w momencie 40% wilgotności i tu się zbiera całe kolby. Jeżeli była omacnica to pryskaliśmy. Stosowaliśmy także pułapki świetlne — mówi Wojciech.

Stonka kukurydziana atakuje

— Ze szkodnikami w tym roku jest bardzo ciężko, problem to głównie omacnica i stonka kukurydzana. W tej chwili stonka kukurydziana pojawia się na roślinach, które zaczynają wyrzucać wiechy. Posiadamy wysoki opryskiwacz, który jest non stop wykorzystywany i robimy usługi w kukurydzy przeciwko omacnicy i stonce. Mamy też kilka pułapek świetlnych, problemem jest to, że ludzie to kradną i monitoring jest utrudniony — mówi Tomasz Krysiak, rolnik z Wierzbnika.


Zobacz więcej w naszym filmie! 

Tekst: Bernat Patrycja
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Jak oszacować plon kukurydzy, kiedy ta jest jeszcze na polu?

Do żniw kukurydzy pozostało jeszcze trochę czasu, ale wynik plonowania kukurydzy, można wstępnie już oszacować. Jak to zrobić?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zwalczanie ślimaków - monitoring i zarejestrowane moluskocydy

Zwalczanie ślimaków w uprawach rolniczych dotyczy szczególnie rzepaku i zbóż ozimych na terenach podmokłych. Czasem są jednak sytuacje, że sieją one spustoszenie także na suchszych polach. Sprawę jednak skomplikuje wycofanie metaldehydu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

RAPORT PIORiN- nicień atakujący korzenie kukurydzy i pszenicy

Wirus żółtaczki dyniowatych, chrząszcz atakujący buraki cukrowe, a także nicień, który rozwija się na korzeniach m.in. Kukurydzy, owsa czy jęczmienia. Sprawdź najnowszy raport fitosanitarny PIORiN.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)