RAPORT PIORiN- nicień atakujący korzenie kukurydzy i pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

RAPORT PIORiN- nicień atakujący korzenie kukurydzy i pszenicy

17.07.2023autor: Patrycja Bernat

Wirus żółtaczki dyniowatych, chrząszcz atakujący buraki cukrowe, a także nicień, który rozwija się na korzeniach m.in. Kukurydzy, owsa czy jęczmienia. Sprawdź najnowszy raport fitosanitarny PIORiN.

Pepo aphid-borne yellows virus - atakuje dynie

Pepo aphid-borne yellows virus. Po raz pierwszy został wykryty w Mali, następnie jego obecność została odnotowana w krajach Afrykańskich oraz Syrii. W 2015 roku pojawił się już w Europie, a mianowicie w Gracji oraz we Włoszech. We Włoszech atakował cukinie i współwystępował z kwarantannowym na terenie Unii Europejskiej wirusem kędzierzawki pomidora z New Dehli. Wirus ten również zaraża uprawie roślin dyniowatych: dynia zwyczajna, dynia olbrzymia i dynia piżmowa.
Wirus żółtaczki dyniowatych Cucurbit aphid-borne yellows virus, występuje w Azji, Afryce, Brazylii oraz w kilku krajach europejskich m.in. w Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Włoszech, a także w Polsce.

- W Polsce wirus był notowany w latach 2018-2019. W uprawach gruntowych cukinii (Cucurbita pepo convar. giromontiina), na terenie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. W części badanych roślin zaobserwowano współwystępowanie też innych wirusów. W krajach Unii Europejskiej wirus ten nie podlega obowiązkowi zwalczania (nie jest to agrofag kwarantannowy w UE) – czytamy w raporcie PIORiN.
r e k l a m a

Phenacoccus solenopsis – czy uprawy szklarniowe pomidora są zagrożone?

Phenacoccus solenopsis jest czerwcem mączystym (Hemiptera: Pseudococcidae), który poraża aż około 300 gatunków roślin zarówno zielnych, jak i zdrewniałych.
Atakuje:
  • pomidory,
  • paprykę,
  • winorośle.
Występuje m.in. na terenie Azji, Afryki i Ameryki, ale stwierdzono jego obecność także na południu Europy:
  • Cypr,
  • Francja,
  • Grecja,
  • Turcja,
  • Włochy.
W strefie klimatu umiarkowanego, jaki występuje w Polsce, mógłby zagrażać uprawom szklarniowym pomidora i papryki.

Lixus junci atakuje buraki cukrowe

Lixus junci to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych (Coleoptera, Curculionidae). Jego żywicielami są buraki, w tym buraki cukrowe, również szpinak, a z roślin dziko rosnących komosa. Występuje on m.in. w Azji, Afryce Północnej i wielu krajach europejskich.
- Informacje nt. występowania owada w Polsce podane np. w EPPO Global Database (gd.eppo.int) nie zostały zweryfikowane przez krajową organizację ochrony roślin (tj. Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN)), stąd należy przyjąć, że w Polsce gatunek ten nie występuje – czytamy w raporcie.

Endopasożyt rozwijający się na korzeniach

Heterodera zeae to nicień, który występuje w Azji, Afryce, Ameryce Północnej. W Europie natomiast spotykany był w Hiszpanii, Portugalii i w Grecji.
Głównym żywicielem tego mątwika jest kukurydza, a także:
  • owies,
  • jęczmień,
  • pszenica,
  • ryż,
  • trzcina cukrowa,
  • sorgo.

Pomidor, kapusta, papryka

Atherigona orientalis to muchówka z rodziny muchowatych. Żywicielami są rośliny, które nalezą do 25 rodzin botanicznych. Największe znaczenie ma na:
  • pomidorach,
  • papryce,
  • kapuście,
  • kalafiorze,
  • fasoli, kukurydzy i sorgo. 
Rozpowszechniony jest w Azji, Afryce, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. W Europie natomiast na Cyprze, Malcie, Hiszpanii i Grecji. 

- Był on przechwytywany przez różne kraje europejskie, m.in. Niemcy, głównie w przesyłkach owoców pomidora i papryki – podaje raport PIORiN.

Bernat Patrycja
na podstawie PIORiN
Fot: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Omacnica, stonka i rolnica – szkodniki atakują uprawy kukurydzy [FILM]

Późne siewy kukurydzy spowodowały opóźnienie wegetacji roślin, ale ciągnąca się susza została w końcu przerwana przez obfite deszcze, niekiedy spadło nawet 40 litrów! Omacnica prosowianka nie pojawia się wszędzie, ale plantacje obserwować trzeba. W tym roku problemem okazała się za to rolnica i stonka kukurydziana.  Rolnicy monitorują plantacje za pomocą pułapek świetlnych, które są na tyle atrakcyjne, że w niewyjaśnionych okolicznościach znikają z pola. W poprzednich latach niektórzy zwalczali larwy omacnicy metodą biologiczną za pomocą kruszynka aplikowanego z powietrza – z wiatrakowca lub dronów. W tym roku jest to jednak zbyt kosztowne.

czytaj więcej
Zboża

Ile mikroelementów zawiera słoma?

Pytanie Czytelnika: Ile poszczególnych mikroelementów zawiera słoma pszeniczna, kukurydziana i po rzepaku?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ochrona herbicydowa zbóż – jak zwalczyć jedno i dwuliścienne chwasty?

21 czerwca odbyły się Dni Pola w Hodowli Roślin Strzelce. Organizatorem spotkania była Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR wraz z firmą BASF Polska Sp. z o.o. w Strzelcach. Podczas spotkania przedstawiono rozwiązania, które zastosowano w ochronie herbicydowej zbóż.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)