Nowy szkodnik kukurydzy - skoczek afrykański
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy szkodnik kukurydzy - skoczek afrykański

30.10.2023autor: Jacek Daleszyński

W Brazylii w maju tego roku służby inspekcyjne wykryły na kukurydzy nowego szkodnika tej uprawy w dwóch kolejnych stanach. To Leptodelphax maculigera, czyli skoczek afrykański.

Leptodelphax maculigera, czyli skoczek afrykański. Żeruje nie tylko na kukurydzy, ale też na innych zbożach. Stany, w których go zaobserwowano, są największymi producentami zbóż w kraju.

Zobacz także: Zwalczanie chwościka po amerykańsku

Skoczek afrykański nowy szkodnik w Brazylii na kukurydzy Fot.  Dr Glauber Sturmer
Szkodliwość skoczka może spowodować obniżenie plonów zbóż nawet o 90%. Przenosi on szkodliwe dla roślin fitoplazmy (bakterie) oraz wirusy wywołujące pasiastość na zbożach.

Wywoływane przez patogeny choroby określane są jako kompleks karłowatości kukurydzy. Oprócz nowego gatunku za zbożach od dłuższego czasu występuje już skoczek kukurydziany i skoczek polny. Wszystkie gatunki są do siebie bardzo podobne i trudno je odróżnić. Dlatego też służby fitosanitarne zalecają takie same działania w stosunku do ochrony przed skoczkiem afrykańskim, jak przy tym kukurydzianym. Warto dodać, że skoczek afrykański występuje także na południu Europy.

Jacek Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

W których rejonach Polski kukurydza dała radę? Zobacz co mówią specjaliści z branży

Susza, o której powoli zapominamy, nie pozwoli spać wielu plantatorom kukurydzy. Dotyczy to znowu Polski centralnej, rejonu z dużą produkcją zwierzęcą. W których rejonach Polski kukurydza dała radę?

czytaj więcej
Żywienie świń

(Nie)bezpieczna kukurydza: jak przeciwdziałać skażeniu ziarna grzybami?

Ziarno kukurydzy w związku z wysoką wilgotnością jest predysponowane do szybkiego namnażania się grzybów i wytwarzania mikotoksyn. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać skażeniu i negatywnym skutkom.

czytaj więcej
Kukurydza

Normy GAEC, czyli jak spiąć zmianowanie z kukurydzą?

Nowe wymogi skomplikowały planowanie struktury zasiewów. Poważnym problemem dla plantatorów kukurydzy stały się wymogi warunkowości, tzw. normy GAEC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)