Susza 2019: Czy głownia zagraża kukurydzy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza 2019: Czy głownia zagraża kukurydzy?

17.07.2019autor: Jacek Daleszyński

Głownia guzowata to najbardziej znana choroba kukurydzy, ponieważ stosunkowo łatwo można ją rozpoznać.

Głownia stanowi największe zagrożenie dla roślin w latach, kiedy występują czynniki stresowe, jak np. susza i upały lub silne opady deszczu czy gradobicie. Patrząc na dotychczasowy przebieg pogody nie można wykluczyć, że choroba pojawi się na roślinach choćby ze względu właśnie m.in. na suszę.

Głownia guzowata groźna jest szczególnie, kiedy porażone zostają kolby (patrz zdjęcie), bo wtedy dochodzi do największych strat w plonie. Do infekcji dochodzi poprzez znamiona słupków (w miejsce, gdzie powinien spaść pyłek dostaje się zarodnik grzyba), czyli właśnie teraz, a na kolbie w miejscu, gdzie powinien powstać ziarniak tworzy się guz. Z czasem z jego wnętrza wydostają się zarodniki, które są źródłem choroby w kolejnych latach.

Niestety, niedostatecznie skuteczne w zapobieganiu chorobie jest stosowanie dobrze zaprawionego materiału siewnego. Warto też zaznaczyć, że nie stwierdzono szkodliwości choroby dla ludzi czy zwierząt, jednak obecność zarodników w paszy powoduje, że staje się ona mniej atrakcyjna dla zwierząt i jest niechętnie przez nie pobierana.

fot. Sierszeńska
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Susza 2019: Pomoc dopiero po oszacowaniu strat

W całym kraju pracuje już 800 komisji szacujących straty na polach spowodowane suszą.  Minister Ardanowski obiecuje, że po zakończeniu ich prac rząd podejmie decyzje w sprawie wysokości pomocy dla rolników. Tymczasem już sierpniu rolnicy będą mogli składać wnioski na dofinansowanie inwestycji w meliorację.

czytaj więcej
Kukurydza

Opolskie: Tak wygląda kukurydza siana pod folią!

Na początku kwietnia pokazywaliśmy siewy kukurydzy pod folią. W tym samym czasie był siany pod folią słonecznik. Postanowiliśmy wrócić na tamto pole, aby sprawdzić, jakie postępy zrobiły rośliny w czasie 12 tygodni od siewu, w porównaniu od tej samej odmiany sianej w tym samym czasie tradycyjną metodą.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Pszenica i kukurydza ostro w górę, a rzepak lekko w dół.

Na wczorajszych zamknięciach giełdy Matif zanotowaliśmy przeciwstawne trendy dla zbóż i rzepaku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)