Wojenne zniszczenia ukraińskich wsi. Cierpią i giną rolnicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojenne zniszczenia ukraińskich wsi. Cierpią i giną rolnicy

11.03.2022

W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć i nagrań o zniszczeniach na Ukrainie – obiekty infrastruktury, budynki mieszkalne, administracyjne. Wojna niszczy nie tylko miasta, ale również wsie i okolice niewielkich miasteczek, gdzie znajdują się gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolne.

Atak rakietowy uszkodził gospodarstwo trzody chlewnej

Wieś Podrudye w obwodzie żytomierskim, położona 30 kilometrów od granicy ukraińsko-białoruskiej, obudziła się 28 lutego o godzinie 3:13 w nocy przez atak rakietowy w pobliżu gospodarstwa utrzymującego trzodę chlewną. W wyniku ataku zostały uszkodzone trzy budynki.

Ratownicy ewakuowali trzech pracowników, którzy byli wtedy w pracy, z terenu gospodarstwa. Jeden z nich, strażnik, był ranny, zaopiekowali się nim lekarze. Pozostała dwójka pracowników została zabrana na bezpieczną odległość od miejsca ataku.

Oprócz tego, jak poinformował szef regionalnej administracji wojskowej regionu Korostenia, Yuriy Tarasiuk, bombowce zniszczyły budynek Rady gminy wiejskiej gładkowickiej.

r e k l a m a

Buraki i sprzęt artyleryjski

Przewodniczący rady regionu Sumy, Dmytro Żywycki napisał na swojej stronie na Facebooku, że we wsi Bielovodskoye rosyjscy żołnierze zajęli silos w gospodarstwie rolnym Kernel i żądają negocjacji z władzami miejscowości i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy.

2 marca wojsko zajęło gospodarstwo oraz wprowadziło na teren przedsiębiorstwa kolumnę sprzętu wojennego. Obok znajduje się magazyn z burakami. Przywieziono tam 225 jednostek ciężkiego sprzętu i artylerii.

Jak podkreślił Żywycki, miejscowi musieli przenieść się dalej od tego miejsca i teraz siedzą w piwnicach, bo sąsiednią wieś Bielovody, którą również odwiedzili wojskowi, ostrzelali, okradli rolników i grozili mieszkańcom.

Denis Waszczenko, szef administracji wojskowej regionu romeńskiego, poinformował, że rosyjskie wojsko nikogo nie wpuszcza na teren gospodarstwa. Co więcej, okupanci wzięli czterech ukraińskich zakładników do niewoli na tym gospodarstwie, z których trzech udało się uwolnić. Jedna osoba na dzień 4 marca wciąż pozostawała w niewoli.

Zniszczona piekarnia – są ofiary śmiertelne

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało na swoim oficjalnym kanale na Telegramie, że w poniedziałek 7 marca okupanci przeprowadziły nalot na ukraińskie miasto Makarov w obwodzie kijowskim. Pocisk trafił w teren państwowego przedsiębiorstwa piekarniczego Makarovsky Khlebzavod.

Według wstępnych danych na terenie przedsiębiorstwa znajdowało się w sumie około 30 osób, z których 13 to ofiary śmiertelne. Pracownicy pogotowia ratunkowego uratowali spod ruin 5 osób.

źródło zdjęć: Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obw. żytomierskim

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Sankcje uderzają w sektor żywności w Rosji. Puste półki i burgery po 1600 zł

W odpowiedzi na zaatakowanie Ukrainy przez Rosję, państwa Zachodu nałożyły na agresora pakiet sankcji. Wiele firm podjęło decyzję o wycofaniu się z rosyjskiego rynku. Przekłada się to na życie codzienne zwykłych Rosjan, którzy w dużych miastach zaczynają mieć problemy z zaopatrzeniem.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: Dostawy żywności w warunkach wojennych

Ministerstwo Polityki Rolnej wspólnie z Ministerstwem Polityki Społecznej Ukrainy opracowało plan zapewnienia żywności wszystkim potrzebującym w czasie wojny, a także opowiedziało o swoich działaniach, zapewniających nieprzerwane dostawy żywności do różnych regionów Ukrainy.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraińskie mleczarstwo w czasie wojny. Czego potrzebują producenci?

Jak ukraiński przemysł mleczarski odczuwa skutki ataku wojsk rosyjskich? Sytuacja rolników i przetwórców jest niezwykle trudna, ale branża się nie poddaje i działa. Jakiej pomocy potrzebuje ukraińskie mleczarstwo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)