Na jaki okres można zawierać umowy o pomocy przy zbiorach? Zmiany!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jaki okres można zawierać umowy o pomocy przy zbiorach? Zmiany!

19.03.2022autor: Patrycja Bernat

Zawieranie umów o pomocy przy zbiorach z obywatelami Ukrainy, doczekało się zmian. Między innymi zostanie wydłużony czas trwania takiej umowy. Trzeba spełniać jednak warunki. Jakie?

W związku z konfliktem zbrojnym od 24 lutego 2022 r. obowiązują przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przewidują one możliwość zawierania umowy o pomocy przy zbiorach dla obywateli Ukrainy na czas dłuższy niż dotychczas. Okres ten będzie obowiązywał na czas ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Komu przysługuje taka możliwość:

  • obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie bezpośrednio z Ukrainy na terytorium państwa Polskiego od dnia 24 lutego 2022r. do dnia określonego w rozporządzeniu (pojawi się ono w przyszłości);
  • deklarują chęć pozostania na terytorium Polski. Pobyt za legalny uznaje się w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

Kiedy można stracić takie uprawnienia?

Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres dłuższy niż 1 miesiąc skutkuje pozbawieniem go uprawnień do skorzystania z wydłużonego czasu wykonywania umowy o pomoc przy zbiorach.

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy nie spełniają tych warunków, lub obywateli innych państw, w dalszym ciągu obowiązuje limit czasu trwania tych umów, tj. 180 dni w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583). Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266, z późn. zm.).


Bernat Patrycja
Źródło: krus.gov.pl
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: Dostawy żywności w warunkach wojennych

Ministerstwo Polityki Rolnej wspólnie z Ministerstwem Polityki Społecznej Ukrainy opracowało plan zapewnienia żywności wszystkim potrzebującym w czasie wojny, a także opowiedziało o swoich działaniach, zapewniających nieprzerwane dostawy żywności do różnych regionów Ukrainy.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: licencje i zakazy eksportowe. Co z produkcją żywności i poborem rolników do wojska?

Można było się spodziewać utrudnień w eksporcie produktów rolnych z Ukrainy w obecnej sytuacji. Transport drogą morską nie jest możliwy. Rząd objął licencją część eksportu, a część wstrzymał całkowicie. Co z rolnikami, produkcją zwierzęcą i uprawą? 

czytaj więcej

Polska – Ukraina. Handel zagranicznymi towarami rolno – spożywczymi

Ukraina jest jednym z ważniejszych rynków zbytu dla produktów rolno – spożywczych eksportowanych z Polski. W 2021 r. ich wartość osiągnęła poziom 811 mln EUR, o 7% więcej niż w roku poprzednim. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)