Grozi nam klęska głodu? Macron proponuje plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grozi nam klęska głodu? Macron proponuje plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

31.03.2022autor: Dominika Mulak

Zwiększenie produkcji żywności, zmniejszenie barier handlowych, unikanie niedoborów - prezydent Francji Emmanuel Macron chce działać w obliczu zbliżającej się klęski głodu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się za podjęciem środków ostrożności na szczeblu międzynarodowym na wypadek klęski głodu spowodowanej wojną w Ukrainie. Na spotkaniu grupy G7 w zeszłym tygodniu Macron zaapelował o stworzenie odpowiedniego planu awaryjnego na poziomie UE i G7. Wezwał Rosję, by zezwoliła na zasiewy w Ukrainie, gdyż w przeciwnym razie wojna nieuchronnie doprowadzi do klęski głodu w ciągu 12-18 miesięcy, zwłaszcza w Afryce Północnej.

Rozszerzenie produkcji żywności

Zdaniem francuskiego przywódcy Unia Europejska i Unia Afrykańska powinny podjąć inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego, aby przygotować się na wypadek kryzysu. W miarę możliwości należy unikać niedoborów i ograniczać wzrost cen. Powinno się do tego przyczynić m.in. zobowiązanie do nienakładania ograniczeń eksportowych na towary rolne. Macron chce również zobowiązać kraje produkujące żywność do współpracy w celu zwiększenia produkcji i zapewnienia sprawiedliwego podziału żywności.

Nie należy ograniczać handlu

Przywódcy państw grupy G7 zapowiedzieli, że będą konsekwentnie wykorzystywać wszystkie instrumenty i mechanizmy finansowania, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i uczynić sektor rolniczy odpornym na zmiany klimatu i cele środowiskowe. Uwzględnione zostaną potencjalne zakłócenia w produkcji rolnej i handlu.

- Unikać zakazów eksportu i innych środków ograniczających handel, utrzymywać otwarte i przejrzyste rynki - czytamy w deklaracji końcowej.

UE i USA podwajają pomoc żywnościową

We wspólnym oświadczeniu UE i Stany Zjednoczone zobowiązały się do zdwojenia wysiłków na rzecz zapewnienia bezpośredniej pomocy żywnościowej i innych form wsparcia. Celem jest przeciwdziałanie pogłębianiu się światowego kryzysu żywnościowego. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w ciągu najbliższych pięciu lat przeznaczą na ten cel równowartość prawie 10 mld euro w ramach programu "Wyżywienie w przyszłości" i swoich zobowiązań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Zgodnie z deklaracją, UE przewidziała co najmniej 2,5 mld euro na międzynarodową współpracę w zakresie wyżywienia w latach 2021-2024.

Oprac. Na podstawie AgE

Fot. www.topagrar.com

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

EFA z produkcją i dopuszczonymi śor? Jakie są wyjątki?

Szykują się kolejne ułatwienia dla rolników w związku z potrzebą zapewnienia  bezpieczeństwa żywnościowego. Rząd zezwoli aby na obszarach proekologicznych EFA odbywała się produkcja oraz stosowanie środków ochrony roślin.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Unia odkłada „plany” dotyczące ochrony roślin do czerwca

Komisja Europejska miała w marcu przedstawić swoje „ambitne plany” dotyczące ochrony roślin. Z powodu wojny w Ukrainie planowany termin został, jak na razie, przesunięty na czerwiec.

czytaj więcej

Dostawcy paliwa wykorzystują dramat rolników. Żądają nawet 1 zł więcej za litr ON

Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej to kolejny przedstawiciel rolników, który zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z apelem w sprawie limitów na paliwo dla rolników. Nawołuje, by złagodzić lub znieść absurdalne przepisy. Jakie limity obowiązują w tej chwili? Jak wygląda sytuacja na rynku paliw?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)