EFA z produkcją i dopuszczonymi śor? Jakie są wyjątki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

EFA z produkcją i dopuszczonymi śor? Jakie są wyjątki?

15.04.2022autor: wk

Szykują się kolejne ułatwienia dla rolników w związku z potrzebą zapewnienia  bezpieczeństwa żywnościowego. Rząd zezwoli aby na obszarach proekologicznych EFA odbywała się produkcja oraz stosowanie środków ochrony roślin.

MRiRW opracowało projekt rozporządzenie „w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów”.

Zgoda UE na odstępstwa od zasad

Zmiana zaproponowana w projektowanym rozporządzeniu jest konsekwencją skorzystania przez Polskę z możliwości stosowania odstępstw od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ugorów.

Decyzja wprowadza odstępstwa od wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) w ramach zazielenienia – w taki sposób, że ugory, co do zasady nieprodukcyjne, będą mogły być uznane za obszar EFA, mimo że będzie na nich prowadzona produkcja rolna np. wypas zwierząt, zbiór do celów produkcyjnych, czy uprawa. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe

Wprowadzenie odstępstwa od obowiązującej zasady na ugorach – zakazu produkcji, ma na celu umożliwienie rolnikom wykorzystania w jak największym stopniu dostępnej powierzchni do produkcji żywności i pasz dla zwierząt. Decyzja Komisji Europejskiej pozwala również, aby na takich obszarach możliwe było stosowanie środków ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszar EFA.

Beneficjentami płatności zobowiązanymi do realizacji praktyki obszarów proekologicznych EFA jest ok. 130 tys. rolników.

wk
fot. EnvatoElements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

10 ministrów rolnictwa: Koszty produkcji zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu

Byli ministrowie rolnictwa są zaniepokojeni kształtem przyszłej polityki rolnej i apelują do premiera o przeanalizowanie Europejskiego Zielonego Ładu i jego strategii. Jakie są ich postulaty?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Grozi nam klęska głodu? Macron proponuje plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

Zwiększenie produkcji żywności, zmniejszenie barier handlowych, unikanie niedoborów - prezydent Francji Emmanuel Macron chce działać w obliczu zbliżającej się klęski głodu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)