Unia odkłada „plany” dotyczące ochrony roślin do czerwca
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unia odkłada „plany” dotyczące ochrony roślin do czerwca

07.04.2022autor: dr Maria Walerowska

Komisja Europejska miała w marcu przedstawić swoje „ambitne plany” dotyczące ochrony roślin. Z powodu wojny w Ukrainie planowany termin został, jak na razie, przesunięty na czerwiec.

Urzędnicy mówią jednak jasno - odroczenie nie oznacza anulowania. Dotyczy to również obszernego prawodawstwa UE w zakresie ochrony roślin. Komisja Europejska przedstawi te plany pod koniec czerwca.

- Publikacja miała pojawić się pod koniec marca, lecz została przesunięta na 22 czerwiec - potwierdził doniesienia Andrew Owen-Griffiths, kierownik działu w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia w Komisji Europejskiej. Owen-Griffiths dodał, że odroczenie prezentacji projektu rozporządzenia nie zmieni ambicji ani celów rozporządzenia.

Komisja Europejska planowała przedstawić swoje propozycje reformy "Dyrektywy o zrównoważonym stosowaniu pestycydów" 23 marca w Brukseli. Władze UE przesunęły jednak tę datę. Zamiast planów ochrony roślin komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił działania kryzysowe w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Zielony Ład kontra wojna w Ukrainie…

Za pomocą nowego rozporządzenia Komisja Europejska chce ustanowić pewne elementy Zielonego Ładu w UE. Głównym celem rozporządzenia jest ograniczenie do 2030 r. o 50% "stosowania chemicznych środków ochrony roślin i ryzyka z nimi związanego". Przy czym za podstawę przyjmuje się średnią z lat 2015-2017. Komisja Europejska chce zobowiązać państwa członkowskie do osiągnięcia tego celu.

Zgodnie z planami, członkowie UE mogą w indywidualnych przypadkach odstąpić od celu 50%. Na przykład, jeśli już teraz mogą wykazać się wysoką redukcją emisji. Komisja Europejska zastrzega sobie jednak prawo do podniesienia celów redukcji emisji.

Cele ambitne, pytanie jednak czy mimo wszystko nie będzie trzeba ich jeszcze przełożyć na dalszą przyszłość… W tak trudnym momencie, nie tylko dla Europy, nadrzędnym celem powinno być bezpieczeństwo żywnościowe.

Źródło: topagrar.com

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Grozi nam klęska głodu? Macron proponuje plan awaryjny na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego

Zwiększenie produkcji żywności, zmniejszenie barier handlowych, unikanie niedoborów - prezydent Francji Emmanuel Macron chce działać w obliczu zbliżającej się klęski głodu.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)