Czy Ukraina wejdzie do Copa-Cogeca?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy Ukraina wejdzie do Copa-Cogeca?

03.03.2022autor: wk

Ukraińskie organizacje rolnicze proszę o członkostwo w  unijnym lobby rolniczym Copa-Cogeca. Ich zdaniem obecna sytuacja w kraju grozi nie tylko wstrzymaniem dostaw zbóż z basenu Morza Czarnego, ale także wiosennym zasiewom na Ukrainie. Czy czekają nas drastyczne podwyżki cen żywności?

Na ręce Pekki Pesonena, Sekretarza General Copa-Cogeca został złożony list w imieniu 6 ukraińskich organizacji rolniczych skupionych w Ukraińskim Narodowym Forum Rolniczym.

Walczymy o wartości europejskie

„Teraz Ukraina przeżywa trudne chwile w swojej historii niepodległości. Poprzez inwazję Federacji Rosyjskiej już piąty dzień Ukraińcy bronią swojej ziemi i walczą o życie każdego obywatela Ukrainy. Na linii frontu są strategiczne obiekty infrastrukturalne, a ukraiński agrobiznes dokłada wszelkich starań zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Za cenę własnego życia każdy z nas broni dziś demokracji i wartości europejskich, a ukraińscy producenci rolni dostarczają darmową żywność siłom zbrojnym i ludności cywilnej we wszystkich zakątkach naszego kraju” napisała Mariia Didukh, dyrektor Ukraińskiego Narodowego Forum Rolniczego.

r e k l a m a

Tanio już było

Zdaniem ukraińskich organizacji rolniczych obecna sytuacja geopolityczna wpłynie na globalny rynek produktów rolno-spożywczych i postawi pod znakiem zapytania gwarancję bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Ich zdaniem, w związku z możliwym przerwaniem wiosennego zasiewu i wstrzymaniem eksportu z Ukrainy, ceny żywności w większości krajów europejskich w najbliższym czasie wzrosną.

Ukraińcy chcą do Unii Europejskiej

Z tego powodu organizacje członkowskie Ukraińskiego Narodowego Forum Rolniczego poprosiły o przyjęcie ich organizacji w poczet członków COPA-COGECA i rozważenie możliwości zwolnienia z płacenia składek członkowskich na kolejne 5 lat.

Jednocześnie Ukraińcy poprosili o wsparcie w imieniu COPA-COGECA przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej w trybie skróconym, które zostało już zainicjowane przez szereg krajów europejskich i poparte przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Bezpieczeństwo żywnościowe zagrożone?

Copa-Cogeca podczas zeszłotygodniowego spotkania wyraziła solidarność z narodem ukraińskim. Podkreślono, że w czasie wojny należy się skoncentrować także na bezpieczeństwie żywnościowym, które nabiera krytycznego znaczenia. Dlatego konieczne jest podjęcie niezbędnych kroków na wczesnym etapie, aby zapewnić, że dostawy żywności będą nadal docierać na Ukrainę i na całym świat.

„Nadszedł czas na dalsze zacieśnianie  współpracy europejskiej i międzynarodowej” – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

„Nie widać tu ani sensu, ani logiki”. Zarzecki o hodowli jako instalacji przemysłowej

Zamiast emisjami gazów cieplarnianych z transportu czy gospodarki odpadami to my uderzamy w sektor, który jest sektorem niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – mocny głos polskich hodowców na forum Copa-Cogeca w sprawie nowej unijnej dyrektywy, która uznaje gospodarstwa powyżej 150 DJP za instalacje przemysłowe.

czytaj więcej

Ceny stoją w miejscu a koszty produkcji wzrosły nawet o 40%. Co z producentami?

Grupa robocza „Owoce i warzywa” Copa-Cogeca, podczas posiedzenia zwracali uwagę na rosnące koszty produkcji owoców i warzyw, które oscylują w zależności od kraju należącego do UE od 20 do 40%. Wojna w Ukrainie doprowadziła dodatkowo do wzrostu presji podażowej, a to do spadków cen dla producentów.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Dój jest niemożliwy, a pola są zaminowane – jak sobie radzą rolnicy?

Codziennie widzimy tysiące uchodźców przekraczających granice Polski, pełne dworce i zatłoczone przejścia graniczne. Jednak większość rolników została na miejscu – nie mogli przecież zostawić swoich gospodarstw i zwierząt. Jak sobie radzą?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)