Czy kombajn zbożowy musi mieć polisę OC? Ubezpieczenie kombajnu na żniwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy kombajn zbożowy musi mieć polisę OC? Ubezpieczenie kombajnu na żniwa

07.07.2023autor: Aneta Lewandowska

Zbliża się sezon żniwny, w pola wyjadą kombajny. Czy kombajn musi posiadać odrębną polisę OC? Kiedy ubezpieczyć kombajn zbożowy i czy można skorzystać z krótkoterminowej polisy ubezpieczeniowej?

Kombajny należą do grupy pojazdów wolnobieżnych i nie podlegają rejestracji, więc nie potrzebują tablic rejestracyjnych. A czy potrzebne jest dla nich osobne ubezpieczenie OC?

Kiedy kombajn zbożowy nie potrzebuje osobnego ubezpieczenia OC?

Kombajn nie musi mieć osobnego ubezpieczenia OC, jeśli jest wykorzystywany w związku z prowadzeniem gospodarstwa przez rolnika, właściciela gospodarstwa i kombajnu. Ewentualne odszkodowanie jest wypłacane z obowiązkowego OC gospodarstwa tego rolnika, które chroni rolnika i jego pracowników oraz osoby pozostające z nim w gospodarstwie, a także jego pojazdy wolnobieżne.

Kiedy kombajn musi mieć odrębne ubezpieczenie OC?

Jeśli kombajn porusza się po drogach publicznych, musi posiadać odrębne ubezpieczenie OC, w momencie, kiedy rolnik wykorzystuje maszynę do pracy bez związku z posiadanym przez niego gospodarstwem. Co to oznacza?

Kombajn, którym rolnik pomaga sąsiadowi nieodpłatnie lub świadczy usługę w gospodarstwie innego rolnika, zyskuje status pojazdu mechanicznego – i musi zostać ubezpieczony odpowiednio.

Ubezpieczenie krótkoterminowe kombajnu – tylko na żniwa

Ze względu na to, że kombajn zbożowy pracuje tylko przez krótki okres w roku, jest zwolniony z ciągłości polisy. To oznacza, że rolnik może ubezpieczyć kombajn tylko na sezon żniwny.

AC kombajnu zbożowego

Rolnicy mogą zastanowić się także nad zakupem AC dla kombajnu. Jest to ubezpieczenie m.in. od kradzieży oraz pożaru – to drugie jest szczególnie niebezpiecznym i  często spotykanym wypadkiem w czasie żniw. W razie zapalenia się kombajnu właściciel może liczyć na zwrot z firmy ubezpieczeniowej. 

Podobnie jak ubezpieczenie OC kombajnu, rolnik może kupić także czasowe (okresowe) ubezpieczenie AC.

Wszystkie opcje zakupienia polisy i to, co ubezpieczenie obejmuje, należy skonsultować ze swoim doradcą ubezpieczeniowym!

al
fot. Sierszeńska

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kronika policyjna

Złodziej sprzedawał cudze ciągniki rolnicze. Załatwił nawet lawetę!

„Pomysłowy” 31-latek postanowił zająć się sprzedażą ciągników rolniczych, tyle, że należących do niczego nieświadomych rolników. Zuchwały złodziej załatwił nawet transport lawetą. Co mu grozi? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ubezpieczenie maszyn rolniczych na żniwa i nie tylko. Dlaczego warto?

Polisa OC przyda się podczas zdarzeń na drodze, ale nie zagwarantuje pełnej ochrony maszyn rolniczych. Coraz więcej rolników sięga po pakiety, które pozwolą zwrócić koszty napraw, czy strat wskutek pożaru. Dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt, szczególnie przed żniwami?

czytaj więcej
Porady mechanika

Jak przygotować kombajn do żniw, żeby uniknąć pożaru i awarii? [MECHANIK RADZI]

Żniwa za pasem, a to ostatni dzwonek, aby gruntownie przejrzeć maszynę i przygotować ją do sezonu. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć awarii lub pożaru kombajnu? Sprawdź porady mechanika na spokojne żniwa!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)