Jak przygotować kombajn do żniw, żeby uniknąć pożaru i awarii? [MECHANIK RADZI]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przygotować kombajn do żniw, żeby uniknąć pożaru i awarii? [MECHANIK RADZI]

11.06.2023

Żniwa za pasem, a to ostatni dzwonek, aby gruntownie przejrzeć maszynę i przygotować ją do sezonu. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć awarii lub pożaru kombajnu? Sprawdź porady mechanika na spokojne żniwa!

Od czego należy rozpocząć przygotowanie kombajnu do sezonu?

Przede wszystkim trzeba cofnąć się do poprzedniego sezonu, czy w kombajnie były jakieś niedomagania. Rolnik samodzielnie obsługujący kombajn nie będzie miał z tym problemu, gdy maszynę obsługuje pracownik, trzeba z nim gruntownie zgłębić temat. Uwagi kombajnisty to najszybsza droga do trafnej diagnozy, weryfikacji podzespołów i ewentualnej naprawy. 

Jednak rolnik nie zawsze będzie w stanie zweryfikować zużycia wielu podzespołów, a także naprawić je we własnym zakresie, ponieważ nie ma specjalistycznych narzędzi diagnostycznych oraz wiedzy jak demontować poszczególne elementy. Kontrola rolnika przed sezonem dotyczy głównie wzrokowej oceny większości elementów kombajnu.

Kamil Łupiński, Contractus Agro, dealer Claas, mechanik radzi
Kamil Łupiński jest kierownikiem serwisu w firmie Contractus Agro, dealera marki Claas. Jego zdaniem każdego dnia przed wyjazdem w pole koniecznie trzeba nasmarować kombajn, starnnie wyczyścić go z kurzu, zwłaszcza komorę silnika, gdzie często dochodzi do pożarów. Dbałość o czystość komory silnika powinna być priorytetem zwłaszcza w nowych maszynach.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić napinacze wszystkich pasów i przenośników. Niemożliwość regulacji to ostatni dzwonek na wymianę tych elementów. Drugi krok to kontrola łożysk. Na mniejszych elementach np. rolkach napinaczy łożyska muszą pracować cicho. W ocenie stanu łożysk na elementach młocarni pomocny okazuje się pirometr. W tym celu należy uruchomić młocarnię „na sucho” i zmierzyć temperaturę na bębnach młocarni i odrzutniku.

Instrukcję obsługi kombajnu trzeba czytać, a nie tylko ją mieć. Są w niej opisane liczne regulacje i ustawienia maszyny, a także procesy kalibracji bardziej zaawansowanych elektronicznych układów, np. elektrycznie otwieranych sit.

Jak ocenić zużycie pasów i łańcuchów przenoszących napęd?

W przypadku łańcuchów niezbędne są tzw. przymiary. Dzięki nim jak na dłoni widać, w jakim zakresie rozciągnięte są ogniwka łańcuchów. Gdy wypracowany łańcuch napniemy i będziemy z nim pracować, będą zużywać się koła zębate, co w przyszłym roku zwiększy koszty.

W przypadku pasów najważniejsza jest ocena wzrokowa, czy nie są popękane itd. Należy także obserwować bieg pasów na pracującej maszynie. Pasy nie mogą podskakiwać, muszą pracować płynnie. Gdy pas podskakuje, najczęściej przyczyną jest jego przypalenie. W ekstremalnych przypadkach przyczyną tego może być uszkodzenie klina pasa, co może być następstwem przyklejenia pasa do kół po myciu kombajnu.

W przypadku pasów na wariatorach zawsze oceniamy ich szerokość. Mechanicy wiedzą, jaka jest minimalna szerokość dla danego wariatora. Te pasy z reguły są krótkie i bardzo drogie. Aby mogły swobodnie zginać się na kołach, są karbowane od środka. Występujące w tych miejscach pęknięcia nie zawsze kwalifikują pas do wymiany. Mechanik ocenia to fachowo. 

Trzeba pamiętać, że praca z pasem złej jakości prędzej czy później skończy się jego zerwaniem, co może doprowadzić do uszkodzenia innych elementów kombajnu, np. przewodów hydraulicznych czy wiązek elektrycznych. Taka awaria unieruchamia kombajn na kolejne godziny, więc nie warto ryzykować i pasy lepiej wymienić przed sezonem.

Jakie elementy rolnik może samodzielnie zdiagnozować i naprawić?

W starszych maszynach, gdzie większość elementów sterowana i obsługiwana jest mechanicznie, rolnik może większość prac wykonać samodzielnie, natomiast w nowszych maszynach cały szereg kroków przygotowania wymaga specjalistycznych narzędzi diagnostycznych, a nawet diagnostyki komputerowej. Tutaj musi zdać się na profesjonalny serwis. 

Jako autoryzowany serwis dajemy naszym klientom wskazówki w sprawie oceny i ewentualnie wymiany mechanicznych elementów. Niestety, wielu elementów kombajnu rolnik nie zdemontuje i nie naprawi we własnym zakresie, ponieważ nie dysponuje odpowiednimi narzędziami. 

W takim razie do jakich awarii koniecznie trzeba wezwać serwis?

Jeśli coś się dzieje z elektroniką, większość rolników jest praktycznie bezradnych w tym zakresie. Najczęściej przyczyną awarii tych układów jest obecność gryzoni w kombajnie w czasie długiego garażowania. Dlatego dla spokojnej głowy każda maszyna musi być przygotowana nie tylko do żniw, ale także po ich zakończeniu do garażowania. 

Kolejny powód, kiedy wizyta serwisu może okazać się niezbędna, to występowanie wibracji i stuków na obracających się elementach kombajnu. W tym przypadku rolnik nie ma fachowej wiedzy i narzędzi do demontażu większości elementów, np. młocarni. Dziś kombajn to nie jest taka sama maszyna jak przed 20 laty. Wiele elementów należy demontować w ściśle określonej kolejności, bez tej wiedzy można niektóre zniszczyć lub uszkodzić, a to zwiększa koszty naprawy.

Czy to prawda, że najbardziej zaniedbywanym przez rolników podzespołem jest przyrząd żniwny?

Zdecydowanie tak, wielu rolników skrupulatnie sprawdza układ omłotowy, czyszczący, pomijając heder. Ostre i kompletne żyletki kosy oraz kompletne i sprawne bagnety nie nastręczają problemów z koszeniem i znacząco wpływają na niższe spalanie. Trzeba także sprawdzić posuw kosy, czy nie są wyrobione targańce kosy, tj. główki. Tutaj nie może być luzu, bo kosa będzie nie docinać. Na kosie i bagnetach nie powinno być korozji. Korozja prowadzi do szybszego zużycia tych elementów, ponieważ powoduje ubytki materiału, zwłaszcza na powierzchni styku płytki z bagnetem. Płytki kosy muszą idealnie przylegać do bagnetów, to działa jak nożyczki. 

Za ślimakiem w hederze jest tzw. kanał zasilający, to niecka, w której przesuwa się skoszony materiał. Jeśli rolnik nie wyczyści tej przestrzeni po poprzednim sezonie, to przepływ masy jest utrudniony. Nierównomierne podawanie masy do młocarni powoduje szybsze zużycie układu omłotowego, co zdecydowanie bardziej obciąża łożyska. 

Kolejny element to przenośnik pochyły. Na co tutaj zwrócić uwagę?

Naciąg łańcuchów i kompletność listw to podstawa. Naciąg jest odpowiedni, gdy trzecia listwa przenośnika zwisa do dna przenośnika. Wielu rolników nie demontuje hederu przez cały sezon i nie mogą wtedy wzrokowo ocenić naciągu przenośnika. Gdy łańcuchy są zbyt luźne, zaczynają się stuki.

W przypadku przenośnika pochyłego warto korzystać ze wspomnianych wcześniej przymiarów do oceny rozciągnięcia ogniw łańcucha. Te proste przyrządy diagnostyczne pozwalają znacząco redukować zużycie zębatek, a ich wymiana w przenośniku pochyłym zajmuje sporo czasu.

Na czym trzeba skupić się w pierwszej kolejności w przypadku młocarni?

Tutaj w pierwszej kolejności najważniejsza jest ocena wzrokowa. Przez boczne klapy rewizyjne oraz od przodu można sprawdzić kondycję cepów i klepiska. Ważne, aby elementy młocarni nie były uszkodzone przez kamienie. Położenie klepiska względem bębna musi być identyczne po obu stronach. Mechanicy dysponują specjalnymi szczelinomierzami i mierzą odległość cepów od poszczególnych listew klepiska. Ważne jest, aby klepisko nie było zapadnięte na środku. Do dokładnej oceny klepiska warto zdemontować podsiewacz. 

W przypadku cepów trzeba ocenić, czy krawędzie żeberek są ostre. Poza tym ich minimalna wysokość powinna wynosić ok. 4 mm. Gdy żeberka będą niższe, omłot będzie przebiegał z mniejszą wydajnością. Ważne, aby sprawdzić, czy cepy są równomiernie zużyte na całej szerokości. Gdy jest wyraźnie widoczne ich zużycie w jednym miejscu, świadczy to o nierównomiernym podawaniu materiału na młocarnię. Wtedy też materiał trafia nierównomiernie na podsiewacz i sita, co może skutkować problemami z czyszczeniem ziarna.

Jakie są najczęstsze przyczyny wibracji w pracujących z dużą prędkością elementach młocarni?

Przede wszystkim cepy muszą być proste. Gdy bęben wyposażony jest w blachy maskujące do kukurydzy, muszą być one kompletne i proste, aby materiał nie dostawał się do wnętrza bębna.

Częstą przyczyną wibracji jest odrzutnik. Z biegiem czasu przykręcane do odrzutnika blachy mogą uszkodzić się i przedziurawić, np. na skutek uderzenia przez kamień. Przez otwór do wnętrza odrzutnika dostaje się kurz, wtedy nie jest on wyważony.

Na co zwrócić uwagę w przypadku wytrząsacza klawiszowego?

Pierwszy etap do wzrokowa ocena, należy sprawdzić, czy wszystkie pióra i żeberka są kompletne. To ważne, zwłaszcza w kombajnach zbierających kukurydzę, gdzie klawisze, zwłaszcza w przedniej części, są narażone na uszkodzenia.

Kolejny krok to ocena luzu na drewnianych panewkach mocujących klawisze. Na zimno luz musi być wyraźnie wyczuwalny, w czasie pracy kombajnu ten luz powinien być mniejszy, ale musi być wyczuwalny. Podczas pracy pod wpływem temperatury panewka delikatnie puchnie i zwiększa objętość. Drewno nasączone jest specjalnymi olejami, dlatego pod wpływem temperatury z drewna wydostaje się olej i smaruje wał mocujący klawisze. Co 3–4 lata zaleca się wymianę panewek, ponieważ może brakować oleju w drewnie, wtedy wał zacznie pracować na sucho i dojdzie do jego uszkodzenia. Pomiędzy panewkami są blaszki dystansowe, gdy luz jest zbyt duży, zaleca się ich demontaż. Po demontażu panewek trzeba zmierzyć średnicę wału, zużyty wał nawet po zamontowaniu nowych panewek będzie miał zbyt duży luz.

Na czym skupić się w przypadku układu czyszczącego ziarno?

W przypadku wentylatora trzeba sprawdzić, czy wszystkie nastawy przebiegają poprawnie, tzn. czy osiągane są minimalne i maksymalne obroty dmuchawy. Należy sprawdzić, czy poprawnie działa układ zmiany kierunku powietrza.

Nasi mechanicy dysponują specjalnym zestawem do pomiaru rzeczywistej prędkości turbin powietrznych. Często okazuje się, że na skutek wewnętrznego przecieku wariatora zmieniającego obroty dochodzi do zakłamania obrotów wskazywanych na monitorze w kabinie kombajnu. Taki pomiar pozwala szybko zdiagnozować usterkę. 

W przypadku sit zawsze zalecamy ich demontaż. Można wtedy dokładnie ocenić kompletność i kondycję wszystkich żaluzji. Przed demontażem należy sprawdzić mechanizm otwierania sit. Warto korzystać na tym etapie z przyrządów do kontroli otwarcia sit. W przypadku nowszych maszyn należy regularnie kalibrować układ elektrycznego otwierania sit. Ten proces jest dokładnie opisany w instrukcji obsługi.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Porady mechanika

Doceń elektronikę - pomoc w prowadzeniu prac polowych [Mechanik radzi]

Rozbudowane systemy elektroniczne w ciągnikach, spięte w sieć komunikujących się ze sobą urządzeń, są dużą pomocą w prowadzeniu prac polowych, ale także w bieżącej obsłudze maszyn. O kuszących szansach i realnych trudnościach z tego zakresu rozmawiałem z Bartoszem Kuśnierzem i Damianem Łącznym z firmy Agro-Efekt.

czytaj więcej
Aktualności

Gdzie ustawić stóg? Odległości od budynków, dróg i lasu [RADY STRAŻAKÓW]

Trwają żniwa, a straż pożarna apeluje o prawidłowe ustawienie stogów, stert i brogów. Dobrze, gdy zwieziona słoma czy siano są pod ręką, a jednocześnie spełnione są przepisy. Jak bezpiecznie to zrobić?

czytaj więcej
Kombajny

Czy kombajn zbożowy musi mieć polisę OC? Ubezpieczenie kombajnu na żniwa

Zbliża się sezon żniwny, w pola wyjadą kombajny. Czy kombajn musi posiadać odrębną polisę OC? Kiedy ubezpieczyć kombajn zbożowy i czy można skorzystać z krótkoterminowej polisy ubezpieczeniowej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)