40 mln złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

40 mln złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich

10.07.2021autor: Aneta Lewandowska

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Organizacje mogą liczyć na podwyżkę corocznego dofinansowania, zmieniają się także przepisy dotyczące nadzoru Kół.

Nowelizacja ustawy z 2018 r. zakłada wsparcie finansowe dla Kół Gospodyń Wiejskich na poziomie 40 milionów złotych. Dla jednego zarejestrowanego Koła, w zależności od liczby członkiń, coroczne dofinansowanie wyniesie od 3 do 5 tysięcy złotych.

Z pomocy finansowej mogą skorzystać nie tylko zarejestrowane już Koła, ale także te, które dopiero oficjalnie rozpoczynają swoją działalność.

–  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich ułatwi realizację zadań statutowych i wesprze lokalne społeczności – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pomoc finansowa może zostać wykorzystana na wydarzenia takie jak pikniki, festyny, warsztaty, szkolenia, wycieczki, zakup materiałów, promocję i inne działania.

Jak wynika z danych MRiRW, dokładnie 100% KGW, które składają wnioski o wsparcie pieniężne i je otrzymują, rozliczają tę pomoc w wyznaczonym terminie. Do tej pory ze wsparcia skorzystało około 9 tysięcy KGW. Wypłacono 16,5 mln zł w 2018 roku a blisko 30 mln zł w 2019 roku. W tym roku mamy w Polsce zarejestrowanych 11,6 tysięcy Kół.

– Dzięki pomocy finansowej koła gospodyń wiejskich realizują wiele ważnych społecznie projektów. To organizacje intensywnie wspierające rozwój obszarów, na których działają . Oprócz wykonywania swoich zadań statutowych, szerzą ideę wolontariatu i aktywizują lokalne społeczności. Za pomocą rozwiązań ustawowych pomagamy wyzwalać kołom gospodyń wiejskich ich potencjał – mówi Anna Gembicka, wiceministra rolnictwa.

Dofinansowanie przyznawane będzie zgodnie z kolejnością poprawnie złożonych wniosków, aż do wyczerpania środków.

r e k l a m a

Zmiany w nadzorze

Nowelizacja ustawy zakłada też zmiany organizacyjne na szczeblu nadzorującym działalność i funkcjonowanie KGW. Wcześniej kontrolę nad działaniem Kół pełnił Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw; teraz nadzór trafi w ręce Pełnomocnika Rządu ds. Lokalnych Inicjatyw Społecznych.

al na podst. gov.pl



autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Awantura o mięso w hiszpańskim rządzie

Niespójne poglądy polityczne i przekonania doprowadziły do awantury w hiszpańskim rządzie. Minister rolnictwa dyskutuje z ministrem spraw konsumenckich na temat zniechęcania do spożywania mięsa, a premier Sanchez kwituje sytuację jednym dobitnym zdaniem. 

czytaj więcej

Druhom z OSP w Janowicach nie brakuje optymizmu

Janowice, wieś licząca blisko czterystu mieszkańców położona jest w powiecie konińskim, w gminie Stare Miasto. W 1926 r. miejscowy właściciel ziemski Adam Bronikowski postanowił założyć ochotniczą straż pożarną.

czytaj więcej
Aktualności

Kobiety Agrobiznesu – Katarzyna Lewicka John Deere Polska

Spełniła swój american dream w Polsce. Katarzyna Lewicka w John Deere zaczynała jako sekretarka, dziś jest szefową krajowego oddziału.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)