Uczniowie klas gastronomicznych szkoły w Swarzędzu poznawali tajniki przygotowywania Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uczniowie klas gastronomicznych szkoły w Swarzędzu poznawali tajniki przygotowywania Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej

01.04.2023autor: Katarzyna Sierszeńska

Zbliżają się Święta Wielkanocne. W wielu domach w Wielkopolsce na świątecznym stole, obok żurku i jajek, będzie królować biała kiełbasa. 29 marca b.r. uczniowie klas gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu pod Poznaniem wzięli udział w warsztatach, jak przygotowuje się tradycyjną białą kiełbasę i jaki powinien być jej smak.

Zajęcia prowadził Przemysław Tecław ­­– Kierownik Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, będącego filią Muzeum Rolnictwa Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Uczniowie pod czujnym okiem specjalisty odważali składniki, mielili mięso, mieszali farsz, nabijali osłonkę, a następnie parzyli kiełbasę. Spotkanie zakończyła degustacja.

Inicjatorem akcji był Witold Wróbel – ambasador sieci Culinary Hertige Europe, który podczas swarzędzkich warsztatów opowiadał o tradycjach kulinarnych regionu wielkopolskiego. To dzięki staraniom Witolda Wróbla Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską wpisano do rejestru w Unii Europejskiej jako produkt posiadający certyfikat „Chronione Oznaczenie Geograficzne”.

Receptura kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej, odznaczonej unijnym certyfikatem, pochodzi z 1929 r., a została odnaleziona w Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku. W jej skład wchodzi mięso z szynek wieprzowych, które musi pochodzić ze świń hodowanych w Wielkopolsce, zaś majeranek i czosnek pochodzić musi z wielkopolskich plantacji. Dokładny przepis znaleźć można na stronie: www.smakipowiatupoznanskiego.pl w zakładce Kulinarium.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Inne

Znamy zwycięzców regionalnego konkursu kulinarnego "Na Wielkanocnym Stole 2023"

W finale konkursu wzięło udział 19 zespołów kulinarnych. Oceniano 61 potraw w dwóch kategoriach: Pasztety i Mięsiwa oraz Wypieki Wielkanocne. W roli ekspertki wystąpiła m.in. Katarzyna Bosacka, dziennikarka kulinarna.

czytaj więcej
Inne

Ile Kół Gospodyń Wiejskich wnioskowało o wsparcie i w jakiej wysokości?

  Pod koniec września zakończył się nabór wniosków na wsparcie finansowe działalności statutowej Kół Gospodyń Wiejskich. Część pieniędzy została już wypłacona.

czytaj więcej
Inne

Dobre, bo nasze – regionalne!

Coraz bardziej doceniamy naszych, regionalnych twórców, nie tylko rękodzieła, ale także nasze regionalne smaki. Działający w podpoznańskiej miejscowości Skrzynki, Instytut Skrzynki (woj. wielkopolskie) kultywuje i wspiera ten trend, organizując m.in. takie konkursy, jak „Smaki natury w tradycyjnych przetworach 2023” czy „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023”. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)