Iskrzy w końcowych negocjacjach ws Brexitu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Iskrzy w końcowych negocjacjach ws Brexitu

11.12.2020autor: Janusz Biernacki

Jak głosi wspólny komunikat prasowy: Copa-Cogeca, Celcaa, FoodDrink, EFFAT – pertraktacje handlowe między UE a Zjednoczonym Królestwem są na finiszu, ale niektóre ważne sprawy są jeszcze do uzgodnienia.

Zrzeszenia i organizacje reprezentujące europejskich rolników, spółdzielnie rolnicze, producentów żywności, handlowców w sektorze rolno-spożywczym oraz pracowników tego sektora zwracają uwagę, że w końcowych negocjacjach związanych z Brexitem nie można pominąć niektórych ważnych zagadnień. Priorytetem jest tu m.in. ochrona miejsc pracy i umożliwienie dalszego rozwoju sektora rolno-spożywczego. Przedstawicielom branży chodzi o to, by strony osiągnęły wielokierunkowe porozumienie handlowe w ważnych aspektach, tj. zerowej stawki celnej, zerowych kontyngentów taryfowych oraz ujednolicenia przepisów, w tym dotyczących środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu. Należy też dążyć do zapewnienia równych szans, uwzględniając prawa pracowników Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa.

Bez względu na to, czy końcowe porozumienie zostanie osiągnięte, reprezentacji branży rolnej sugerują o zajęcie się następującymi kwestiami:
  • By w momencie zakończenia negocjacji było ostatecznie wiadomo, jakie przepisy handlowe będą obowiązywać między UE a Zjednoczonym Królestwem, aby uniknąć chaosu gospodarczego i niepewności zatrudnienia w sektorze, który został już raz szczególnie dotknięty przez pandemię Covid-19.
  • Sektor rolno-spożywczy prawdopodobnie odczuje wpływ Brexitu dotkliwiej niż inne branże gospodarki, należy zatem wprowadzić konkretne środki umożliwiające jego płynne przejście w stan względnej równowagi oraz zapewnić szerokie wsparcie w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej UE.
  • Władze poszczególnych państw powinny przygotować sprawne i skuteczne kampanie informacyjne, które pomogą przedsiębiorstwom zrozumieć nowe zasady i zaplanować ich działalność.
  • Należy chronić prawa pracowników oraz zapewnić przedsiębiorcom niezbędne wsparcie, aby utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia milionów pracowników, którzy pracują w europejskim sektorze rolno-spożywczym.
  • Aby właściwie reagować na możliwe zakłócenia i sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić po 31 grudnia 2020 r., niezbędne jest stałe prowadzenie dialogu z Komisją Europejską, władzami Zjednoczonego Królestwa, a także partnerami społecznymi i stronami zainteresowanymi.
[komentarz red.] Nie jest zaskoczeniem, że trwające od dawna negocjacje były i są uciążliwe. Rodzą też na finiszu zdecydowane postawy i ostre publiczne wypowiedzi osób w nie zaangażowanych. Świadczy o tym chociażby końcowa klauzula komunikatu przedstawicieli europejskiego sektora rolnego: „Bez względu na rezultat negocjacji zachęcamy UE i Zjednoczone Królestwo, aby wyzbyły się zajadłości, co pozwoli na budowanie solidnych i owocnych relacji z korzyścią dla wszystkich”.
[Źródło: Copa-Cogeca; oprac. bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Brexit – uzgodniono warunki współpracy

Skończyła się walka i niepewność dotycząca warunków dalszej współpracy z Wielką Brytanią. Zawarto porozumienie, jednak nie obejdzie się bez zmian zasad w handlu.

czytaj więcej

Brexit: co zmieni się w handlu produktami rolnymi po 1 stycznia?

Od 1 stycznia 2021 roku unijna wymiana handlowa z Wielką Brytanią będzie podlegała takim samym zasadom jak w przypadku krajów trzecich. Oznacza to wprowadzenie kontroli celnej oraz innych kontroli granicznych, w tym dotyczących wymogów bezpieczeństwa i jakości artykułów rolno-spożywczych.

czytaj więcej
Info+

"Korzeniowe z Lubaczowa" - biologia w uprawie marchwi. Spotkanie już jutro!

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejne z naszego cyklu wrześniowych spotkań wydarzenie „Korzeniowe z Lubaczowa”. W trakcie dowiemy się między innymi o dostępnych rozwiązaniach biologicznej ochronie marchwi. To nie wszystkie atrakcje. Sprawdźcie gdzie, kiedy i co czeka na uczestników!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)