Węgiel w paszy to mniej amoniaku w chlewni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Węgiel w paszy to mniej amoniaku w chlewni

03.12.2022autor: Dominika Stancelewska

Gazy emitowane z budynków inwentarskich wpływają na dobrostan zwierząt, co ma istotne znaczenie dla zdrowia świń oraz ich produkcyjności. Biorąc to pod uwagę, zasadne wydaje się wdrażanie systemów poprawiających jakość powietrza w chlewniach. Dotychczas prowadzone badania wskazują na skuteczność aktywnego węgla w obniżaniu emisji zanieczyszczeń gazowych, jednak wciąż nie znalazł on powszechnego zastosowania w przemysłowej produkcji pasz. Węgiel aktywny wpływa pozytywnie na układ trawienny, a tym samym na poprawę zdrowia świń.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki system redukcji gazów emitowanych z chlewni testuje obecnie hodowca?
  • Jak dodatek węgla aktywnego do paszy wpływa na emisję gazów przez świnie?
  • W czym preparat Nowicarbon różni się od innych preparatów z węglem aktywnym?
  • Jak czystość powietrza w chlewni i mikroklimat wpływa na zdrowie świń?

Rolnik zainstalował w swojej chlewni innowacyjny systemem redukcji gazów. Na jakiej zasadzie on działa?

Wśród technologii ograniczania emisji z produkcji zwierzęcej są systemy filtracji powietrza wychodzącego z budynków inwentarskich. W oczyszczaniu powietrza wylotowego z zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych możliwe jest wykorzystanie biofiltrów lub filtrów mineralnych montowanych na wylotach systemu wentylacji. Urządzenia te, wypełnione specjalnie dobranym wsadem będącym mieszaniną różnych substratów mineralnych o dużej zdolności wchłaniania, pozwalają na znaczące ograniczenie zawartości szkodliwych gazów w powietrzu emitowanym z budynków inwentarskich. Dotychczas prowadzone badania filtracji powietrza z tuczarni wykazywały skuteczność redukcji zanieczyszczenia powietrza nawet na poziomie 80–82%, w zależności od składu biofiltra.

W gospodarstwie Zdzisława Owczarka w Poprężnikach w gminie Goszczanów w województwie łódzkim rozpoczęto badania nad innowacyjnym systemem redukcji gazów powstających w produkcji trzody chlewnej opartym na wykorzystaniu naturalnego sorbentu jako dodatku do paszy, który pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza już w samej chlewni, poprawiając tym samym mikroklimat i warunki utrzymania zwierząt.

r e k l a m a

Redukcja emisji amoniaku na kilka sposobów

Dotychczasowe badania wskazują na skuteczność rozwiązania żywieniowego, natomiast nie było ono nigdy testowane w połączeniu z modyfikacją systemów wentylacyjnych. Redukcję emisji amoniaku będziemy uzyskiwać bowiem na kilka sposobów. Po pierwsze dzięki specjalnym dodatkom do paszy dla świń, a po drugie poprzez zamontowanie specjalnych filtrów na kominach wentylacyjnych. Filtrowanie będzie odbywało się na poziomie organizmu zwierzęcia oraz wydalonego powietrza. Dodatek paszowy poddany specjalnej obróbce z dodatkiem gliceryny zapobiegającej jego pyleniu doskonale absorbuje toksyny i szkodliwe związki. Produkt może być dodawany do paszy przez rolników, ale również w wytwórni pasz – mówi dr Paweł Owczarek, syn gospodarza i pomysłodawca technologii redukującej emisję gazów.

Jak dodatek węgla aktywnego do paszy wpływa na emisję gazów przez świnie?

Węgiel aktywny nie jest niczym nowym. Nowością w testowanym preparacie Nowicarbon jest brak absorpcji witamin, a to pozwala na jego stosowanie w sposób ciąg­ły przez cały okres życia zwierzęcia. Badanie obejmuje zwierzęta utrzymywane w cyklu otwartym od masy ciała 25 kg do masy ubojowej około 115 kg, które dodatek węgla drzewnego do paszy otrzymują przez cały okres tuczu. Udział dodatku w każdej z badanych grup nie przekraczał 1% w dziennej dawce paszy dla świń. Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, proponowane rozwiązania mają pozwolić na poprawę mikroklimatu pomieszczeń, co polepszy warunki chowu i przełoży się na wyniki oraz jakość mięsa.

Tuczniki przez cały cykl produkcyjny otrzymywały w paszy dodatek w postaci węgla aktywnego, który według wstępnych badań spowodował zmniejszenie stężenia amoniaku w chlewni

  • Tuczniki przez cały cykl produkcyjny otrzymywały w paszy dodatek w postaci węgla aktywnego, który według wstępnych badań spowodował zmniejszenie stężenia amoniaku w chlewni

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie udoskonalonej technologii w chowie zwierząt inwentarskich. Przedsięwzięcie jest realizowane z działania „Współpraca” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, z którego finansowane są innowacje w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Gospodarstwo Owczarków uczestniczy w projekcie, a badania wspierane są wiedzą naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Grupa realizująca projekt pozyskała prawie 1,331 mln zł dotacji, z czego zrealizowano już ponad 800 tys. zł – mówi Anna Walas, broker innowacji z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Mniej szkodliwych gazów w chlewni to lepsze zdrowie zwierząt

Wpływ wykorzystania sorbentu pochodzenia naturalnego jako dodatku do paszy jest badany na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Jak dodaje prof. Łukasz Wlazło z tamtejszej Katedry Higieny Zwierząt i Zagrożeń Środowiska, dodatki paszowe dzięki właściwościom sorpcyjnym ograniczają emisję odorów i innych zanieczyszczeń gazowych, w tym gazów cieplarnianych.

Badaniami objęto trzy grupy zwierząt pobierających opracowany komponent w zmiennych proporcjach oraz grupę kontrolną żywioną tradycyjnie. Po zastosowaniu preparatu we wszystkich grupach pobierających dodatek biowęgla odnotowano zmniejszenie stężenia szkodliwych gazów, szczególnie amoniaku – tłumaczy Łukasz Wlazło, prof. UP.

Jak wyjaśnia Paweł Owczarek, w chlewni zamontowano czujniki, z których dane o stężeniu gazów przesyłane są do analizatora składu powietrza

  • Jak wyjaśnia Paweł Owczarek, w chlewni zamontowano czujniki, z których dane o stężeniu gazów przesyłane są do analizatora składu powietrza

Podczas prowadzonych badań monitorowane są parametry mikro­klimatyczne w chlewni, stan zdrowia zwierząt oraz mikrobiota jelitowa świń. W okresie letnim w grupach otrzymujących węgiel w dawce powyżej 0,3% nie odnotowano upadków spowodowanych beztlenowcami, a jak wiadomo jest to duży problem w tuczarniach w okresie upałów. Na koniec cyklu produkcyjnego zbadana zostanie także przydatność technologiczna uzyskanego surowca.

Badania krwi wykazały, że węgiel aktywny nie wpływa negatywnie na procesy metaboliczne i nie zaburza homeostazy organizmu zwierząt. Wszystkie analizowane parametry krwi były zgodne z wartościami referencyjnymi. Należy więc uznać, że jest on bezpiecznym komponentem paszowym mogącym znaleźć zastosowanie w żywieniu trzody chlewnej. Obecnie prowadzone są badania pobranych próbek mięsa w kierunku przydatności technologicznej – podkreśla Łukasz Wlazło.

Spodziewane jest uzyskanie lepszej jakości tusz, gdyż zwierzęta przebywały w lepszych warunkach, nie były poddawane działaniu szkodliwych gazów, były zdrowsze, więc ograniczono też stosowanie leków.

Wykorzystanie w paszach dodatków wiążących zanieczyszczenia przyczyni się do poprawy dobrostanu, ale również zmniejszenia obciążenia środowiska. Dlatego do różnych miejsc w chlewni doprowadzone są przewody z czujnikami jakości powietrza, które na bieżąco analizują zasysane powietrze pod względem zawartości szkodliwych związków. W kolejnym etapie badań oceniane będzie, czy zastosowanie filtrów węglowych w kominach wentylacyjnych także przyczynia się do redukcji uwalnianych w chlewni zanieczyszczeń gazowych. Węgiel aktywny wpływa bowiem na poprawę mikro­klimatu dwutorowo – wiążąc szkodliwe substancje w układzie pokarmowym oraz już te wydalone do środowiska.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chlewnie

Muchy w chlewni: jakie choroby świń przenoszą?

Muchy – nie należy ich lekceważyć, bo mogą sprowadzić wiele chorób do stada świń. Zobacz, jakie ryzyko wiąże się z ich całoroczną obecnością w chlewni.

czytaj więcej

Wyższe dotacje na ogrodzenie chlewni. Jakie będą stawki?

Ze względu na rosnące w szalonym tempie ceny materiałów budowlanych, mają wzrosnąć także stawki dotacji na budowę ogrodzenia chlewni. Jakie będą nowe stawki? Co się zmieni we wnioskach składanych do ARiMR o przyznanie wsparcia na wykonanie ogrodzenia?

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Dobrostan świń po 2023: Jakie warunki zapewnić w chlewni, aby otrzymać dotacje?

Sprawdzamy nowe wymogi dobrostanu świń na lata 2023-2027 i analizujemy punktowy system wyceny wprowadzonych zasad dobrostanu. Jakie praktyki poprawiające dobrostan i stosowane metody hodowli wpłyną na wysokość dotacji?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)