Warunki w chlewni wpływają na komfort i pobranie paszy przez lochy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Warunki w chlewni wpływają na komfort i pobranie paszy przez lochy

30.08.2019

Porodówka bez dobrej kontroli warunków środowiskowych nie spełni wymagań ani loch, ani prosiąt. Niezależnie od zastosowanego systemu karmienia macior zły mikroklimat wpłynie na gorsze pobranie paszy i dyskomfort loch.

Nie jest łatwo pogodzić odmienne wymagania dorosłych świń i małych zwierząt, które wymagają dogrzania. Różnice między potrzebami prosiąt (28–33°C) a loch (18–22°C) sprawiają, że konieczne jest zastosowanie systemów, które pozwalają na uzyskanie obydwu typów mikroklimatu w jednym pomieszczeniu. Przestrzenie dla prosiąt powinny być zaopatrzone w matę elektryczną i promienniki podczerwieni. Zdaniem specjalistów, maty wykorzystujące ciepłą wodę są dużo mniej wydajne

Lochy i prosięta potrzebują świeżego powietrza

Oprócz miejscowego dogrzania prosiąt ważna jest też sprawna wentylacja. Optymalna sytuacja to taka, gdy powietrze wchodzi przez podwieszany sufit. Perforowany sufit wstępnie ogrzewa powietrze, sprawia, że łatwiej przechodzi ono przez pomieszczenie, i zapobiega przeciągom.

r e k l a m a
Zarówno prosięta, jak i lochy preferują plastikowe podłoże, ponieważ powoduje ono mniej urazów skóry. Jednak w praktyce pod lochami częściej używana jest podłoga częściowo żeliwna, ponieważ plastikowa wciąż budzi wątpliwości u wielu hodowców jako mniej wytrzymała.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Loszki potrzebują aklimatyzacji

Przy zakupie świń z zewnątrz konieczna jest kwarantanna i aklimatyzacja, która jest częścią bioasekuracji stada jako podstawowego elementu ochrony zdrowia zwierząt. Trudno sobie wyobrazić utrzymanie przez długi czas wysokiego statusu zdrowotnego stada bez konsekwentnego przestrzegania podstawowych zasad przy wprowadzaniu nowych zwierząt.

czytaj więcej

Rekordowo niskie pogłowie loch w Polsce

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, na początku czerwca pogłowie świń w Polsce spadło o 8,9% w stosunku do roku poprzedniego i wynosi obecnie 10,78 mln zwierząt, co oznacza, że w ciągu roku rolnicy przestali utrzymywać w swoich chlewniach ponad milion świń. 

czytaj więcej

Genetyka i żywienie wpływają na mleczność lochy

Maciora po porodzie musi produkować odpowiednio dużo mleka, gdyż zadecyduje to o powodzeniu w odchowie prosiąt. Niestety, większość cech związanych z rozrodem i laktacją jest u trzody chlewnej nisko lub średnio odziedziczalna. W związku z tym w dużym stopniu są one uzależnione od warunków środowiskowych, w tym żywienia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)